Slovenska rečna kopališča
V Sloveniji imamo 48 registriranih naravnih kopališč, od tega jih je 21 na morju, 19 na rekah in 8 na jezerih. Rečne kopalne vode so določene na vodotokih Krke, Kolpe, Soče, Idrijce in Nadiže, njihov kakovost pa se je v zadnjih letih po poročilu Evropske agencije za okolje izboljšala, saj so med lansko kopalno sezono vse slovenske kopalne vode ustrezale evropskim merilom. Kakovost rečnih kopalnih voda je spremenljiva, saj je odvisna od meteoroloških in hidroloških pogojev, kljub temu pa so vse kopalne vode na celinskih vodah v letu 2010 ustrezale zahtevam direktive, več kot polovica pa tudi strožjim priporočenim zahtevam.
Sotočje Soče in Tolminke
Sotočje Tolminke in Soče se nahaja le nekaj sto metrov od Tolmina in je znano zbirališče za mlade, priljubljena sprehajalna točka za domačine, živahno koncertno prizorišče in še marsikaj drugega. V leseni hišici na plaži je lokal, kjer si lahko privoščite sok ali pivo in uživate v čudovitem razgledu na smaragdno reko Sočo. V poletnih mesecih tukaj potekajo tudi znani festivali kot so Soča Reggae Riversplash, Metal Camp in kreativni tabor Sajeta. Organizirajo se različne delavnice, koncerti in projekcije filmov. Na sotočju lahko vidite zapuščeno zgradbo nekdanjega Casino Paradiso, v bližini pa tudi zanimiv viseči most.
Kopališče pri Lajštu
Na sotočju Idrijce in Belce, 7 km od odcepa z glavne ceste Ljubljana-Idrija, se nahaja priljubljeno kopališče “Pri Lajštu”. Kopališče Lajšt je naravno kopališče, ki poleti pritegne mnogo domačinov in drugih obiskovalcev, saj se nahaja v čudoviti neokrnjeni naravi Krajinskega parka Zgornja Idrijca, ki se razteza od mesta Idrije do roba Golakov. Park je rekreacijsko središče Idrijskega območja in je pravi raj za gorsko kolesarjenje, pohodništvo in mirne sprehode, znotraj parka pa najdemo tudi številne botanične in geološke zanimivosti, ki sodijo v vrh slovenske naravne dediščine. V bližini naravnega kopališča Lajšt si lahko ogledate tudi različne klavže in idrijski lauf oziroma prvo gozdno železnico v Evropi.
Napoleonov most čez Nadižo
Napoleonov most lahko najdete v dolini Nadiže v Breginjskem kotu med Breginjem in Starim selom, le nekaj kilometrov od kampa Nadiža. Avto lahko pustite na manjšem parkirišču ob cesti in se sprehodite čez stopničasti in kamniti antični most, ki je dobil ime po Napoleonovih četah, ki naj bi ga nekoč prečkale. Danes Napoleonov most čez reko Nadižo predstavlja čudovit arhitekturni pomnik in vez med preteklostjo in prihodnostjo. Z mostu je zelo lep razgled na zelenkasto reko Nadižo, ki v poletnih mesecih ponuja prijetno ohladitev, a je vseeno precej toplejša od sosednje Soče. Najbolj priljubljena kopališča so v Podbeli, Logju in Robiču, ostalih pa je preveč, da bi vse našteli, zato smo prepričani, da bo ob bregovih Nadiže vsakdo našel košček zase.
Kopališče Stari Maln
Kopališče Stari Maln, ki se nahaja v dolini Bele pri Vrhniki, v poletnih dneh privablja mnoge domačine in druge izletnike. Do njega se lahko pripeljete z avtomobilom, ga pustite na urejenem parkirišču in se nato sprehodite nekaj metrov ali pa pustite avto že na začetku označene poti in se odpravite po urejeni pešpoti, ob kateri vas vsake toliko časa razveseli pogled na potok Bela. Ob koči v Starem Malnu je naravno kopališče, ki se napaja iz izvira potoka, po osvežilnem kopanju pa se lahko okrepčate z okusnimi dobrotami. V koči lahko tudi prenočite, poleg gostišča pa je tudi igrišče za balinanje, igrala in prostor za piknik. Od Starega Malna se lahko odpravite tudi do Lintverna, tipičnega kraškega izvira, ali pa nadaljujete pot do Planine (735 metrov), kjer je postavljen tudi 20 metrov visok razgledni stolp, s katerega je lep razgled vse od Triglava in Kamniških Alp in do Nanosa in Snežnika.
Iški Vintgar
Iški Vintgar je ena najbolj priljubljenih izletniških točk v okolici Ljubljanskega barja. 300 do 400 metrov globoko sotesko je izdolbla reka Iška, ki je tako s pritoki z Bloške planote zarezala najostrejšo naravno razmejitev Dolenjske in Notranjske. Dolomitni kanjon je zelo slikovit, bregovi ponujajo pravo botanično zakladnico, bistra reka premaguje skalne ovire v slapovih in slapiščih, občasno pa zastane v vabljivih tolmunih, ki so dobrodošla osvežitev v vročih poletnih dneh. Tisti, ki se boste naveličali lenobnega poležavanja ob vodi, pa se lahko po označeni, a strmi poti odpravite tudi do bližnjih ostankov partizanske bolnišnice Krvavice.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej