Kras z veliko začetnico je le majhen košček na zemljevidu Slovenije, a če se po njem popeljemo s kolesom, ne moremo spregledati veličine njegovih lepot. Krožna pot, ki smo jo izbrali za vas, je dolga kar 75 kilometrov, zato je zanjo potrebna primerna kolesarska kondicija – ali pa si jo razdelite na več dni. Pot je dokaj razgibana, vendar vzponi niso posebej strmi – višinska razlika med najnižjo in najvišjo točko znaša le okoli 250 metrov. Vse ceste so asfaltne, na njih pa razen na nekaj krajših odsekih ni veliko prometa.
Vipava – Lože – Manče – Goški preval
Potepanje po Krasu začnimo v Vipavi, ki se s hrbtom naslanja na strma pobočja Nanosa. Z velikega parkirišča ob škofijski gimnaziji, kjer lahko pustimo avto in v miru presedlamo na kolo, krenemo po glavni cesti proti Razdrtemu. Za podvozom zavijemo v desno proti vasi Lože, ki se tesno privija k bližnjim gričem. Nad hišami se dviga grad, ki daje vasi poseben pečat. Njegova zunanja podoba je iz Valvazorjevih časov, čeprav je menda še precej starejši. S terase ob njem se odpira lep razgled na dolino z vinogradi in polji, na Vipavo in Nanos. Iz vasi Lože pridemo v Manče, kjer zavijemo na cesto proti Štanjelu. Tu pot kmalu zavijuga in se vzpne na preval, okrog katerega se širijo zaobljeni, z vinogradi porasli griči.
Čehovini – Kobdilj – Štanjel
Sledi spust v ozko in mestoma senčnato dolino Raše ter vzpon do s soncem obsijanega Kobdilja. V tej vasici na severnem robu Krasa sta se rodila kar dva znana Slovenca: Anton Mahnič, doktor teologije, škof, profesor, pisatelj in kritik ter Maks Fabiani, arhitekt, urbanist, izumitelj, profesor, slikar in filozof. Nekaj njegovih stvaritev je vidnih tudi v sosednjem Štanjelu, do koder se lahko sprehodimo po njegovi spominski poti.
Štanjel je eno izmed najbolj znanih in najlepših naselij na Krasu. Njegovo starodavno jedro s kraškimi hišami, ozkimi uličicami in majhnimi trgi je zgneteno na prisojnih terasah 364 metrov visokega Turna, s katerega je lep razgled na Nanos, Sinji vrh in Čaven. Sprehod po Štanjelu, na katerem si lahko ogledamo grad, cerkev sv. Danijela, vhodni stolp, Stolp na Vratih, Ferrarijev vrt in še marsikaj, je brez dvoma eno izmed najlepših doživetij na naši poti.
Ponikve – Dobravlje – Šepulje – Tomaj
Iz Štanjela nadaljujemo po precej prometni cesti proti Sežani, vendar z nje že po dobrih dveh kilometrih vožnje zavijemo proti Ponikvam. Iz rojstne vasi književnika Cirila Zlobca se spustimo v Dobravlje, kjer poiščemo odcep proti vasi Križ. Ozka cesta nas najprej popelje mimo vinogradov in travnikov, pozneje pa krene navzgor med drevje. Za robom se svet nenadoma odpre in pred nami vstane vas Šepulje z veliko pršutarno. V sosednjem Križu znova zapeljemo na glavno cesto med Sežano in Novo Gorico, po kateri nadaljujemo do Tomaja, kjer je leta 1926 umrl pesnik Srečko Kosovel.
Dutovlje – Krajna vas – Komen – Branik
Po ogledu Kosovelove domačije ali počitku ob cerkvi sv. Petra in Pavla na vrhu razglednega Tabora krenemo do sosednjih Dutovelj, kjer zavijemo proti Komnu. Vožnja po široki cesti, ki nas kmalu pripelje v Krajno vas, je večinoma prav prijetna in lagodna, le ob koncu moramo dvakrat močneje pritisniti na pedala. Iz Komna nadaljujemo proti Štanjelu, vendar pazimo, da na prvem ovinku pod naseljem ne zgrešimo odcepa proti Braniku. Ta nas čez nekaj kilometrov pripelje do prelaza, s katerega se mimo mogočnega gradu Rihemberk spustimo v dolino.
Spodnja Branica – Kodreti – Goški preval – Vipava
Iz Branika nadaljujemo proti Štanjelu, vendar že pred mostom čez Branico zavijemo na prijetno stransko cesto, ki še naprej spremlja vijugavi tok rečice. Dolina Branice se kmalu stisne med strma gozdnata pobočja, čez kakšen kilometer ali dva pa se znova odpre in razširi v plodno ravnico. Zdaj je krog skorajda sklenjen, saj za središčem vasi Kodreti znova prispemo do glavne ceste med Vipavo in Štanjelom, po kateri se vrnemo do našega izhodišča v Vipavi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej