Merilniki avtomobilskega goriva
Ena najpomembnejših tehničnih naprav, ki jo uporabljaš skoraj vsak dan, je merilnik nivoja goriva. Čeprav naj bi veljalo, da ta naprava točno pokaže, kdaj imaš v rezervoarju tako malo goriva, da boš lahko z njim prevozil le še nekaj kilometrov, pa to v resnici ne drži.
Zagotovo se ti je kdaj zgodilo, da je kazalec padel na kritično točko, ki te je opozarjala, da moraš takoj tankati, tebi pa je s takšno, domnevno minimalno količino goriva, uspelo prevoziti še dolgo relacijo.
Tehtnice
Leta 2008 je raziskava v Veliki Britaniji razkrila šokantni podatek, da večina medicinskih tehtnic ne kaže pravilno, saj pokažejo nekoliko manj kot oseba dejansko tehta, kar pa lahko vpliva na napačno presojo za zdravljenje. Še posebej pomembna je točnost pri tehtanju otroških rakavih bolnikov, ki se jim na podlagi napačno izmerjene teže lahko predpiše prevelika doza zdravila.
Netočne naj bi bile tudi trgovske tehtnice, zatorej se prav vsak dan mimogrede izgubi ogromno denarja, saj tehtnice namerijo manj, kot blago v resnici tehta. Lažejo nam tudi tehtnice na letališčih, zato obstaja nevarnost, da bodo pretežki potniški kovčki lahko nekoč vplivali na stabilnost letal.
Sobni termostati
Tudi sobni termostati so netočne naprave, na katere se ne moremo zanesti. Obstaja teorija, da so namenoma začeli izdelovati lažne termostate, saj bi sicer lahko po domovih nastala prava zmeda. V gospodinjstvih so pogosto ljudje, ki jih stalno zebe in tisti, ki jim hladnejše temperature prijajo, vsi pa termostat nastavljajo po svojih željah.
Če bi termostat res deloval, bi se program zaradi številnih različnih nastavitev menda kmalu povsem zmedel, zato je 90% termostatov lažnih, kar 70% monterjev pa je priznalo, da so že montirali lažne termostate.
GPS navigacija
Čeprav se sliši super, da lahko preko satelita kadarkoli preveriš, kje se nahajaš in preračunaš, kako priti na določen cilj, pa tudi GPS navigacija spada med lažnive tehnične naprave. V resnici deluje le takrat, ko so v njej vgrajene vse potrebne informacije o stanju in poteku določenih cest. GPS torej ne moreš šteti ravno med naprave, ki nikakor ne delujejo, vsekakor pa jim ne gre 100 odstotno verjeti, saj imajo številni vgrajene stare, nekoristne informacije, zaradi katerih je že kar 290 tisoč Britancev doživelo prometno nesrečo.
Merilniki hitrosti
Ta naprava prav tako ni točna, na kar si zagotovo pomislil takrat, ko si se glede zabeležene hitrosti pregovarjal s policisti. Raziskava v ZDA je pokazala, da večina merilnikov hitrosti ne deluje povsem pravilno, saj merjenje lahko odstopa za kar 4 odstotke. Zanimivo, na izmerjeno hitrost vpliva kar nekaj dejavnikov, kot so pritisk gum na cestišče, vremenski pogoji, kakovost gum ter celo cena avtomobila, saj imajo luksuzni avtomobili brezhibne merilnike.
Telefoni
Tudi naši najbolj zvesti tehnični spremljevalci niso točni, saj nam sem ter tja ‘lažejo’. Najbolj netočni so podatki o stanju napolnjenosti baterije. Čeprav se mobiteli 100% napolnijo, pa baterija hitro pade na 90% delovanje in v tem stanju ostane vse do naslednjega polnjenja. Torej kmalu po polnjenju baterija ni več optimalno napolnjena, vendar te mobitel na to seveda ne opozori.
Prav tako mobiteli lažejo o moči signala, saj sploh ne obstaja noben način, na katerega bi mobitel izmeril, kakšna je moč oziroma kvaliteta njegovega signala. Tisto, kar v resnici pokaže, je le informacija o tem, kakšna je dostopnost telekomunikacijskega signala, ki je v tvoji bližini.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej