Kadar je govora o hibridih, človek najprej pomisli na avtomobil, ki ga poleg bencinskega ali dizelskega motorja poganja še električni. Toda danes vam želimo predstaviti dva hibrida, ki se od te klasične predstave močno razlikujeta. In kaj imata skupnega? Oba sta deloma motocikel. Pri trikolesniku Morgan 3 Wheeler gre za mešanico med motociklom in klasičnim športnim avtomobilom, ErockIT pa je mešanica med motociklom in kolesom. Medtem ko je slednji že kar nekaj časa na trgu, pa je Morgan 3 Wheeler v povsem prenovljeni podobi na tržišču komaj dober mesec. Pa si oglejmo kaj ponujata.
Morgan 3 Wheeler
Kot zgled je služil stari Morgan 3 Wheeler, ki so ga proizvajali med letoma 1928 in 1952. Karoserija je bila prevzeta po Morganovem evaGT, in sicer je obložena z aluminijastimi ploščami kot pri letalski tehnologiji, zadaj nad glavama potnikov se bočita zaščitna loka, motor pa je postavljen pred sprednjo os. Strehe in vrat trikolesnik nima, posamezni bok pa krasi po en izpuh, ki se razteza od sprednjih do zadnjega kolesa. Kot je za Morganove avtomobile tipično pa lahko vsak sam še dodatno »okrasi« svojega lepotca z različnimi nalepkami, kot npr. z vojaškimi motivi ameriških ali angleških letal, tekmovalnimi številkami in črtami, nosom morskega psa itn.
Proti pričakovanjem Morgan 3 Wheelerja ne poganja Harley-Davidsonov agregat, temveč S&S-ov, medtem ko so si 5-stopenjski menjalnik sposodili pri Mazdi. 1884-kubični V-twin motor s 115 konjskimi močmi trikolesnik brez težav požene od 0 do 100 km/h v pičlih 4,5 sekundah ter omogoča končno hitrost blizu 200 km/h. V kolikor je trikolesnik pri vas zbudil dovolj interesa, boste morali zanj odšteti okoli 29.300 evrov.
ErockIT
Če smo dejali, da je ErockIT mešanica med motociklom in kolesom, potem to pomeni, da mora imeti tudi pedala. Povezana so z generatorjem, ki se tudi nahaja med nogami, poleg tipičnih pedal pa ima še ročice za sprednje in zadnje zavore, ki se nahajajo levo in desno na krmilu, ter majhen sedež, kar prav tako spominja na kolo, medtem ko konkretno odmerjene prednje vilice ter teža (okoli 100 kg) že bolj spominjajo na motocikel.
Nameščen generator sprejme energijo, ki jo proizvede človek s poganjanjem pedal, in jo posreduje pomnoženo s faktorjem do 50 na zadnje kolo. Ali povedano drugače: en obrat na pedalu pomeni 50 obratov na zadnjem kolesu. Z zadostnim poganjanjem pedal pa lahko dosežemo tudi do 13 konjskih moči oziroma hitrost do 80 km/h. Tako je ErockIT glede pospeševalnih lastnosti primerljiv z 250-kubičnim skuterjem, kar pa tudi pomeni, da je treba zanj imeti opravljen izpit za motor in da je vožnja po kolesarski stezi prepovedana. In čeprav boste močno prihranili pri gorivu, se bo prihranek kazal zgolj kot pozitiven učinek na okolje, saj je ErockIT vse prej kot poceni. Zanj boste morali odšteti okoli 30.000 evrov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej