Zvit televizor v žepu?
Raziskovalci so izdelali novo obliko kristalov, ki oddajajo svetlobo. Ti kristali se imenujejo kvantne točke (ang. »quantom dots«), zaradi svojih izrednih lastnosti pa so med drugim primerni tudi za proizvodnjo ultra tankih televizorjev. Kristali oziroma kvantne točke so namreč 100.000-krat manjše od debeline človeškega lasu. Poleg tega jih odlikuje še ena ključna lastnost, in sicer jih je možno »natisniti« oziroma pritrditi na fleksibilen plastični papir ali celo na tapeto.
Odvisno od podlage se lahko kristali uporabljajo kot izredno tanek zaslon, katerega lahko zviješ in vzameš kamor koli s seboj, oziroma kot velikanski ekran, ki npr. krasi steno dnevne sobe ali spalnice.
Prednosti kvantnih točk
Zaradi svoje majhnosti, premer kristala meri le nekaj nanometrov, je možno proizvesti televizorje, ki so nekajkrat tanjši od sedanjih LCD in plazma televizorjev. Poleg tega so zanje značilne boljše svetlobne lastnosti: barve so bolj zasičene, slika je kljub neposrednemu vpadu sončne svetlobe brezhibna, široko območje vidne barvne palete pa ponuja močne kontrastne barve brez primere. Povrhu vsega so kristali manjši porabnik električnega toka.
Kdaj naj bi bilo močno kupiti prve televizorje?
Znanstveniki upajo, da bo možno kupiti prve televizorje QD, se pravi naslednjo generacijo LCD televizorjev z izboljšano barvo ter tanjšim ekranom, do konca naslednjega leta. Televizorje s fleksibilnim ekranom pa ni moč pričakovati prej kot v treh letih. Sicer pa vodja raziskovalne skupine iz podjetja Nanoco Michael Edelman ni želel izdati, s katerim svetovnim proizvajalcem televizorjev znanstveniki sodelujejo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej