Drevesa nam dajejo kisik, senco in zavetje, hrano, iz njih izdelujemo pohištvo in se s pomočjo lesa pozimi tudi grejemo. Naravne sile in človeški posegi lahko rodijo zelo zanimive oblike, prave naravne umetnine. Sledi nabor desetih najbolj čudnih oblik in barv, ujetih na vseh kontinentih sveta, ki so prava paša za oči.
AXEL ERLANDSON in njegova cirkuška drevesa
Teh dreves ni oblikovala narava, so namreč delo umetnika – drevesnega kiparja Axla Erlandsona. Leta 1947 je v kalifornijskem Santa Cruzu postavil na ogled park Circus Tree, kjer stojijo njegove kreacije. Najbolj znano je drevo ‘Basket tree’ v obliki košare, ki ga sestavlja šest fikusov, ki so med seboj povezani na 42 mestih.
Akažujevo drevo PIRANGI iz Brazilije
Na njem rasejo indijski oreški in je največje tovrstno drevo na svetu. V resnici je bolj preplet korenin in grmovja kot drevo, skupaj pokriva 8500 kvadratnih metrov. V celoti izgleda kot gozd, letno na njem naberejo 8000 sadežev. Na sliki je moč videti le del tega ogromnega kolosa.
Drevo življenja iz Bahraina
To drevo je res čudežno in predstavlja pravo uganko za biologe. Vrsta Prosopis pubescens še nima slovenskega imena, omenjeno bahrajnsko drevo živi sredi puščave brez vode, zaradi česar si je prislužilo svoje ime. Okrog njega krožijo mnoge legende, lokalni prebivalci celo verjamejo, da je prav tu stal rajski vrt.
Hrast in kapelica Allouville – Bellefosse
Gre za najbolj znano drevo v Franciji. Leta 1669 so se v 500 let starem hrastu, ki ga je izvotlil udar strele, odločili zgraditi kapelico. Dandanes je del drevesa že odmrl, krošnja se vsako leto manjša, odmrle dele skorje so morali zaščititi pred propadanjem. Kot simbol pa bo drevo živelo večno.
BAOBAB iz Madagaskarja
Baobabi so s svojo edinstveno obliko najbolj prepoznavna skupina dreves na svetu. Njihova krošnja je večino leta brez zelenila, njihova debela napihnjena debla hranijo vodo za sušni del leta. Nekatera debla so celo tako debela, da v njih živijo ljudje.
General Sherman
Tako so poimenovali 2500 let staro sekvojo, ki se nahaja v gozdu orjakov v ameriškem Nacionalnem parku. Visoka je 83,8 metrov, spodnji del debla v obsegu meri 31 metrov. Po prostornini je največje drevo z enim deblom na svetu.
Kapokovci iz Kambodže
Tempelj Ta Prohm ali džungelski tempelj je ostal nedotaknjen več sto let in počasi so ga prerasla drevesa. Bujne krošnje se raztezajo daleč v višave, njihove korenine pa so ustvarile čudovit preplet narave in kamnitih sakralnih stavb.
Drevo Tule
V bližini mesta Oaxaca v Mehiki rase najslavnejše mehiško drevo. Morda ni najstarejše ali največje drevo na svetu, a v obsegu debla le nima konkurence, saj v širino meri 50 metrov. V resnici gre za več kot eno drevo, ki so z debli zrasla skupaj.
Zmajevo drevo s Kanarskih otokov
Najdemo ga lahko v los Vinos na otoku Tenerife, ki je del Kanarskih otokov; njegova starost je ocenjena med 650 in 1500 leti. Ime je dobilo iz mitov – Herkul je moral iz vrta Hespérides prinesti tri zlata jabolka. Čuvaj tega vrta je bil tristoglavi zmaj in ko ga je Herkul ubil, je njegova kri odtekla po zemlji, kjer so začela rasti zmajeva drevesa. Ko zarežemo v deblo, na plano priteče rdeča tekočina – zmajeva kri.
Volemija z rdeče celine
V Avstraliji uspevajo nadvse zanimive drevesne vrste, ena izmed njih je pravi drevesni dinozaver, saj gre za pra-drevo. Bilo je že tik pred izumrtjem, dokler ga niso leta 1994 po naključju odkrili v Sydneyju. Poimenovali so ga ‘kronski dragulj botaničnega sveta’, saj so ga do pred kratkim poznali le iz 120 milijonov let starih fosilnih ostankov. Je najstarejša in najredkejša drevesna oblika na svetu.
V.H.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej