Kako nastane mavrica?
Mavrica je meteorološki pojav, ki nastane zaradi loma sončne svetlobe na vodnih kapljicah, kadar dežuje. Svetloba se »lomi« ali bolje rečeno spremeni smer pri prehodu iz ene snovi v drugo. V trenutku, ko bela sončna svetloba (v beli svetlobi so združene vse barve spektra) preide iz zraka v vodno kapljico pod majhnim kotom, se različnim barvnim žarkom spremini hitrost, odvisno od njihove frekvence. Nekaj valovanja se v kapljici odbije nazaj, nekaj pa ga na drugi strani kapljico zapusti in nadaljuje pot po zraku v spremenjeni smeri.
Kako si sledijo barve v mavrici?
Vijolična svetloba potuje najpočasneje (ima največjo frekvenco) in se v kapljici najbolj lomi, zato je vijolična barva vedno na dnu mavrice, rdeča pa se lomi najmanj (ima najnižjo frekvenco) in je zaradi tega vedno na vrhu. Gre za večbarvni lok z rdečo barvo na zunanji strani, potem pa si barve sledijo: rdeča, oranžna, rumena, zelena, modra, indigo in vijolična. Pri sekundarnem loku, ki je slabše viden od primarnega, so barve ravno v nasprotnem vrstnem redu. Nastanek mavrice je pojasnil Rene Descartes leta 1673, vendar mu ni uspelo razvozlati, zakaj je mavrica pisane barve.
Oglejte si tudi izjemno redek prizor ledene mavrice, ki jo je fotograf ujel v objektiv na jugu Anglije.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej