Letošnja zima je po vsem svetu pustila za sabo pravo opustošenje. Velika Britanija in Irska sta doživeli najnižje temperature in najhujše snežne meteže po več kot 100 letih, tudi drugod po Evropi so beležili razne temperaturne in snežne rekorde. Balkanski polotok je po drugi strani imel drugačne težave. V začetku decembra so visoke temperature povzročile hitro taljenje zapadlega snega, kar je povzročilo poplave vse od Hrvaške do Albanije. Avstralijo so zadele poplave in tropski vihar. Severna Amerika – ZDA in Kanada – sta tudi doživeli močne snežne viharje, kar trije veliki snežni meteži so prekrili vzhodno obalo Severne Amerike v roku enega meseca, od konca decembra 2010 do konca januarja 2011. Zadnji od teh viharjev je bil velik več kot 3200 kilometrov in zametel 150 milijonov ljudi. Nekateri mediji zato že poročajo, da tonemo v novo ledeno dobo.
Mini ledena doba
Eden od medijsko prepoznavnejših zagovornikov prihajajoče nove ledene dobe je Piers Corbyn, meteorolog in poslovnež iz Velike Britanije. Njegovo mnenje ne bi imelo tolikšne teže, če ne bi že dolga leta napovedoval vreme natančneje kot mnoge meteorološka agencije. Meni, da so zadnje tri zime znak prihajajoče mini ledene dobe, ki bo zajela svet do leta 2035, iz katere se lahko kasneje razvije nova ledena doba v pravem pomenu. Pretekle ledene dobe so se pojavljale v ciklih, po katerih bi morala nova ledena doba vsak čas nastopiti – „vsak čas“ seveda gledano po Zemljinem času, kar pomeni tisočletje gor ali dol.
Piers Corbyn je dolga leta delal kot meteorolog, dokler ni leta 1995 ustanovil lastno podjetje, ki je tržilo in prodajalo njegove vremenske napovedi. Njegove prognoze izhajajo iz opazovanja Sončnega in Zemljinega magnetnega polja in primerjave z zgodovinskimi podatki o vremenu. Napoveduje vreme tudi do 9 mesecev vnaprej – sicer ni nezmotljiv, vendar se veliko njegovih napovedi izkaže za izredno natančne. Prav zato je njegova napoved o novi ledeni dobi vredna razmisleka.
Spremembe Zemljinega magnetnega polja
Analitik in pisec Terrence Aym je dramatično zapisal, kako je za letošnje superviharje odgovorno spreminjanje Zemljinega magnetnega polja. Aym pravi, da je tropski vihar Yasi, ki je zadel Avstralijo, znanilec novih superviharjev, ki bodo vse pogostejši. Delovanje Zemljinega magnetnega polja še vedno ni povsem razjasnjeno, iz geoloških izkopanin pa je jasno, da se je polje skozi Zemljino zgodovino večkrat obrnilo na glavo – v preteklih obdobjih je današnji sever bil jug in obratno. V povprečju so se ti obrati dogajali vsakih 500.000 let, vendar je včasih bil razmik tudi le 50.000 let. Zadnji obrat magnetnega polja je bil pred 780.000 leti, zato Aym meni, da sedanji vremenski pojavi kažejo na obrat polja, ki je pred nami. Obrat bo po njegovem mnenju povzročil hude vremenske spremembe, ki bodo peljali k novi ledeni dobi.
Kritika senzacionalistične „znanosti“
Kritiko senzaconalističnih napovedi o supernevihtah in prihajajoči novi ledeni dobi je podal Phil Plait, astronom in pisec, ki je 10 let delal pri NASI. Plait je podrobno analiziral Aymove trditve in opozoril na napake in zmote v njih. Eden pomembnejših argumentov o prihajajočem obratu polov je nestabilnost Zemljinega magnetnega severnega tečaja, katerega gibanje nakazuje, da se lahko obrat zgodi vsak čas. Plait pravi, da je gibanje magnetnega tečaja znano že od začetka 20. stoletja in opozoril na to, da do sedaj ni povzročalo nenavadnih vremenskih sprememb, ki bi nas pahnile v novo ledeno dobo. Sam za ekstremne vremenske razmere te zime krivi periodične temperaturne spremembe Tihega oceana znane pod imenom El Niño, ter na človekov vpliv na okolje. Poudarja pa tudi, da magnetni obrati niso povezani z obdobji ledenih dob, ter da je vsako ugibanje, kaj se zgodi ob magnetnem obratu, le ugibanje.
Vreme še vedno povečini ni pojasnjen pojav, v kar se lahko prepričamo vsakič, ko se vremenske napovedi izkažejo za nepravilne ter vsakič, ko nas zadenejo vremenske katastrofe. Če nam ne bi polnili ušesa o prihajajoči novi ledeni dobi, bi pa poslušali napovedi o segrevanju Zemlje in prihajajočem tropskem podnebju.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej