Slovenci: veliki potrošniki nagrobnih sveč in onesnaževalci okolja
Slovenci spadamo po prižiganju nagrobnih sveč v sam svetovni vrh. Letno naj bi namreč bilo v prometu za okoli 8 tisoč ton sveč, kar pomeni 3 tisoč ton odpadkov. Zelo velik delež te porabe, nekaj manj kot 25 odstotkov, pa se seveda zabeleži ravno 1. novembra za dan mrtvih.
Ta ogromna poraba nagrobnih sveč pa ne pomeni le veliko obremenitev za našo denarnico, ki jo ljudje seveda čutimo zelo različno. Zaradi nevarnega PVC-ja, iz katerega je izdelana večina ohišij sveč, je obremenitev za okolje še mnogo večja. PVC je zaradi vsebnosti klora, ki se sprošča pri sežiganju, izredno nevaren za okolje, je strupen za živali in ljudi in med drugim vpliva tudi na tanjšanje ozonske luknje.
Kupi okolju prijazne sveče
Kdor želi dan mrtvih praznovati na tradicionalni način in pri tem pomagati naravi, da bo lažje zadihala, lahko to stori tako, da je pri nakupu sveč pozoren na njihovo sestavo. Če boš kupil sveče z ohišjem, ki so označene s trikotnikom s številko pet na sredini ali napisom PP, boš s tem če naredil zelo pomemben korak. Oznaka PP namreč pomeni, da je ohišje sveče iz polipropilena in tako primerno za recikliranje.
Uporabljaj trajna ohišja
Ena izmed rešitev za zmanjšanje onesnaževanja okolja zaradi uporabe nagrobnih sveč je tudi uporaba trajnih ohišij. Ta so lahko izdelana iz plastike, stekla ali keramike in jih je možno kupiti v različnih velikostih, barvah in oblikah. Slednja dva materiala sta seveda bolj okolju prijazna, medtem ko je treba pri izboru vložka prav tako paziti na oznake za recikliranje. Poleg tega pa še obstajajo sveče, ki za gorenje uporabljajo tekoči vosek, ki ga po potrebi dolivaš.
Alternativne vrste sveč
K zmanjšanju uporabe nagrobnih sveč pa lahko pripomoreš tudi tako, da namesto tradicionalnih sveč, ki za gorenje uporabljajo vosek, kupiš solarno svečo z večno lučko, ki za delovanje izkorišča svetlobo, ali pa sveže, ki za delovanje potrebujejo baterije, ki jih prav tako po potrebi zamenjaš.
Uporabi “svečomat”
Svečomata sicer še ne najdemo na vseh slovenskih pokopališčih, toda tam kjer je postavljen, je priporočljiva njegova uporaba. Svečomat je naprava, iz katere lahko na pokopališčih dobiš majhno okolju prijazno svečo z vžigalicami in pokrovom. Ko sveča pogori, jo odneseš nazaj do svečomata in vržeš skozi namensko odprtino. Sveča gre nato na čiščenje, se na novo napolni in je tako ponovno pripravljena za uporabo.
Zmanjšaj porabo
Porabo sveč lahko enostavno zmanjšaš tako, da se z družino odpraviš na pokopališče, kjer skupaj prižgete eno ali dve sveči za pokojnega, katerega se želite spomniti. Naj pri porabi sveč velja načelo, manj je več, medtem ko spomin na drago osebo oživiš na kakšen drug način.
Ločuj odpadke
Na vseh slovenskih pokopališčih so za zbiranje odpadkov nameščeni različni zbiralniki, v katere moraš posebej zavreči odpadne nagrobne sveče (plastične, steklene, keramične, elektronske, vključno z ostanki parafina in pokrovčki), biološke odpadke (ostanke cvetja, plevel, listje, zemljo …) in ostale odpadke (vaze, posode za ikebane, žice, plastično cvetje, razni plastični odpadki, vrečke …). Preden zavržeš elektronske sveče, ne pozabi odstraniti baterij.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej