Poraba energije po državah
Statistike kažejo, da je v letu 2010 Kitajska v porabi energije prehitela ZDA, ki so bile vse do sedaj na vrhu lestvice. Poglejmo si razpredelnico 10 največjih porabnic:
Kitajska 2493
ZDA 2249
Indija 692
Rusija 682
Japonska 488
Nemčija 330
Brazilija 263
Francija 262
Kanada 258
Južna Koreja 249
Enota je Mtoe in pomeni energijo ekvivalentno milijonu ton nafte.
Kateri sektorji porabijo največ energije?
IEA je leta 2010 izdala naslednje podatke:
Industrija je, kar nas morda malo preseneča, po porabi na drugem mestu, saj je v letu 2008 predstavljala ‘le’ 27.8 % porabe, največji uporabnik so bila gospodinjstva in storitve s 36 %. Tik za industrijo se je s 27.3 % znašel transport.
Kako prihraniti energijo poceni ali celo zastonj?
Vsaka družbena sprememba, sem sodi tudi smotrno ravnanje z energijo, se začne pri posamezniku. V nadaljevanju je nekaj enostavnih načinov, kako mesečno prihraniti kar nekaj denarja pri porabi energije. Večina načinov ne zahteva dodatne investicije, temveč le malo discipline in doslednosti.
Uporaba termostatov
Za ogrevanje in hlajenje prostorov porabimo zelo veliko energije, velikokrat se nam lahko tudi zgodi, da imamo v prostoru dokaj visoko temperaturo, čeprav to ni bil naš namen. Termostati so v tem odlična rešitev, saj skrbijo za to, da je temperatura tudi brez naših intervencij (odčitavanja termometra in nastavljanja ventilov oz. klime) primerna. Če pomislimo na prihranek energije, se naložba zelo hitro obrestuje.
Sušenje posode in perila
Sušenje s pomočjo pomivalnega stroja in sušilnika za perilo je tudi zelo potratno, sploh če se zavedamo, da se krožniki in sklede zelo dobro posušijo tudi brez porabe elektrike. Pozimi nas veliko tarna zaradi presuhega zraka, mokro perilo pa v zrak odda veliko vlage in oddaja svež vonj.
Ugašanje pripomočkov in luči
Ko nas ni v prostoru, res ni nobene potrebe po osvetljavi, glasbi in drugih rečeh, ki dvigujejo standard bivanja. Naprave tudi v stanju pripravljenosti porabijo kar nekaj vatov energije, zato jih je priporočljivo izklopiti iz omrežja, ko nas ni doma. S tem tudi preprečimo uničenje aparatov v primeru udara strele. Hja, kaj pa, ko je treba zato izvleči sto triinpetdeset vtičnic? Kaj pa če si privoščiš podaljšek, ki ima gumb za izključitev? S tem ‘izvlečeš’ deset vtičnic na en mah.
Znižanje termostata na grelnikih vode
50°C je zadosti visoka temperatura za vsako gospodinjstvo, razen seveda, če se hočejo naenkrat tuširati več kot tri osebe. Segrevanje vode je, enako kot segrevanje prostorov, zelo potratno, pri tem grelnik vode vzdržuje nastavljeno temperaturo vode ves čas, tudi takrat, ko je ne uporabljaš.
Pranje perila pri nižjih temperaturah
Pralna sredstva se rada oglašujejo kot taka, ki delujejo že pri temperaturi 30°C, zakaj tega ne bi izkoristil in hkrati tudi dalj časa ohranil barve in materiale perila.
Tuš namesto kopanja
Običajna banja drži od 150 do 180 litrov, s tem je največji porabnik tople vode za namene osebne higiene. Pri tuširanju porabimo povprečno 30-50 litrov – razlika je torej očitna. Na tuš lahko namestimo tudi glavo, ki vodo dobro razprši in s tem zmanjša količino vode, ki jo potrebujemo.
Pranje polnih strojev
Dobro je, če zberemo zadostno količino posode in perila in s tem res izkoristimo energijo in vodo, ki jo vložimo v pranje.
Smotrno zračenje prostorov
Vsak dan potrebujemo svež zrak, vendar obstaja velika razlika med načini zračenja – če imamo okno odprto ves čas, potratimo ogromno energije. Isti efekt lahko dosežemo z intenzivnim in hitrim zračenjem – dva ali trikrat na dan za par minut na stežaj odpremo vsa okna in vrata. S tem zamenjamo ves zrak v prostoru, stene in tla pa se ne utegnejo shladiti (oz. poleti ogreti).
Razumna vožnja
Pospeševanje in vožnja z visokimi obrati potroši veliko energije. Pri običajnih osebnih avtomobilih je optimalni izkoristek nekje pri 90 km/h, vsaka prekoračitev hitrosti na avtocesti nas bo torej poleg možne kazni stala tudi nekaj litrov goriva.
Varčne žarnice
Na tržišču se dogaja pravi razcvet varčnih žarnic, ki so cenovno dostopne in hkrati v območju rumenega (ljudem prijaznega) svetlobnega spektra. Nakup je smiseln, saj sijalka s porabo npr. 13W oddaja svetlobo 40W.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej