To je nekaj nasvetov, ki jih je dobro upoštevati, če se znajdete v takšni situaciji:
- Ostanite mirni: Kljub naravni želji po bežanju ali kričanju je pomembno ohraniti mirno držo. Medvedi običajno napadajo le, če se počutijo ogrožene, zato je pomembno, da izžarevate občutek miru in samozavesti.
- Ne približujte se: Če ste opazili medveda, ne poskušajte se mu približati. Obdržite razdaljo med vami in medvedom ter ne ovirajte njegovega prostora.
- Ne zavračajte očesnega stika: Ohranite očesni stik s medvedom, vendar ne zrejte neposredno v njegove oči. Pogledajte mu v obraz, da bo vedel, da ste opazili njegovo prisotnost.
- Počasi se umaknite: Če je medved oddaljen in ne kaže znakov agresije, počasi se umaknite nazaj, ne da bi mu obrnili hrbet. Sprehajajte se nazaj počasi in po isti poti, po kateri ste prišli.
- Govorite tiho: Med umikanjem se lahko mirno pogovarjate s počasnim in monotonom glasom. To bo pomagalo medvedu prepoznati, da ste človek in ne plen ali grožnja.
- Ne bežite: Pomembno je, da ne začnete bežati, saj lahko to sproži nagon za lovljenje pri medvedu. Medvedi so hitri in sposobni hitro slediti in prehiteti bežečega človeka.
- Uporabite pripomočke za odvračanje: Če medved postane bolj agresiven in se približa, lahko uporabite pripomočke za odvračanje, kot so piščalka, razpršilo za medvede ali palica. Te stvari lahko medvedu pokažete, da ste pripravljeni na obrambo, vendar jih uporabljajte previdno in le kot zadnjo možnost.
Pomembno je vedeti, da so to splošni nasveti, vendar se lahko taktika odvisno od situacije in vrste medveda nekoliko razlikuje. Če se pogosto odpravljati v medvedje habitate, je priporočljivo, da se dodatno izobrazite o vedenju medvedov in se posvetujete s strokovnjakom.
Najslabše, kar lahko storimo, je panični beg
Strokovnjaki opozarjajo, da je najslabše, kar lahko ob srečanju z medvedom storimo, beg. Poglejte, kako se je Šved v videu ubranil črnega medveda. No, ker pa nismo vsi tako korajžni, je dobro poznati drugo možnost: ob sprehajanju po gozdu po območjih, kjer živi medved, povzročajmo hrup (govorimo, pojemo, žvižgamo), ki bo kosmatince opozoril na našo prisotnost. Tako bodo imeli dovolj časa, da se umaknejo. Če nas spremlja pes, ga ob srečanju z medvedom nikar ne spuščajmo s povodca, saj se ne bi dobro končalo (predvsem za našega prijatelja).
Verjetnost, da bomo v slovenskih gozdovih srečali medveda, je majhna, saj pri nas živi le okoli 400-600 teh živali, ki se načeloma izogibajo stiku s človekom. Vseeno pa previdnost ni nikoli odveč. (Več nasvetov, kako reagirati ob srečanju z medvedom.)
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej