Življenje na Marsu zveni kot mikavna možnost za pobeg pred tegobami, ki nas pestijo na našem modrem planetu. Vendar pa, kot so pisali na Dnevnik.hr, življenje na Marsu (ali na katerem koli drugem nam znanem planetu) še zelo dolgo ne bo z rož’cami postlano.
Življenje na Marsu ni smiselno
Znanstveniki ugotavljajo, da navkljub razvoju tehnologije, ljudje še zelo zelo dolgo ne bomo mogli živeti na Marsu. Vsaj ne na način, ki bi bil vreden razmisleka – nerealno naj bi bilo namreč verjeti, da bomo ljudje v predvidljivem času uspeli tam vzpostaviti razmere, ki bi omogočale življenje brez velikih tveganj za zdravje. Na pustolovski projekt z imenom Mars One se je prijavilo 10.000 ljudi, pripravljenih na doživljenjsko selitev na rdeči planet, očitno pa jim nihče ni predstavil resničnih tveganj, ki bi jih prineslo življenje na Marsu. Da bi osvetlili dejstva, so se na Dnevnik.hr pogovorili z astrofizikom z univerze v Splitu, Dejanom Vinkovićem. In kaj so ugotovili?
‘Planeti, primerni za življenje’ le znanstvena fantastika
Znanstvenik opozarja, da Mars, niti katerikoli od drugih znanih planetov, ne ustreza prav nobenemu kriteriju primernosti za življenje ljudi.
1. Težnost: Sila težnosti na Marsu je le 38% Zemljine, kar pomeni, da bi si morali zmanjšati težo, če bi želeli simulirati vsakodnevno življenje na Marsu.
2. Ozračje: Atmosfera Marsa dosega zgolj 1% gostote Zemljine, kar pomeni, da se tam brez obleke pod pritiskom ne bi mogli gibati, ker pa vsebuje veliko več ogljikovega dioksida in manj kisika, kot Zemljina, pa je celo strupena za nas.
3. Temperatura: Na Marsu vlada mraz, saj se temperatura gible med -90°C in -5°C, kar poleg atmosfere prav tako onemogoča svobodno gibanje na prostem.
4. Sevanje: Ker je magnetno polje Marsa neprimerno šibkejše od Zemljinega, poleg tega pa je atmosfera redkejša, njegovo površino dosegajo velike količine ljudem nevarnega sevanja. Že sama pot do Marsa bi potnike izpostavila izjemno nevarnemu sevanju.
Mars vendarle ima nekaj podobnosti z Zemljo
Kljub nekaterim ključnim razlikam med planetoma, pa obstajajo nekatere podobnosti. Ena najbolj očitnih je dolžina dneva, ki je skoraj enaka – dan na Marsu tako traja 24 ur in 40 minut. Ljudje bi tako lahko obdržali svoj dnevni ritem. Tudi dolžina leta na Marsu je, v primerjavi z ostalimi planeti, še najbolj podobna zemeljskemu, saj eno marsovsko leto znaša 1,8 našega.
Znanstveniki menijo, da je edina možnost za preživetje ljudi na Marsu v tem, da ti živijo pod površino, kjer bi bili zaščiteni pred sevanjem in temperaturnimi razlikami. Izgradnja takšnih objektov na oddaljenem planetu pa bo še zelo zelo dolgo ostala le predmet znanstvene fantastike, še meni hrvaški astrofizik.
Pridruži se nam na naši Facebook strani in z najboljšimi objavami boš vedno na tekočem.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej