Medtem, ko smo priča izginjanju ledenikov, dvigovanju morske gladine, neznosnim vročinskim valom in sušam ter žalostnem topljenju ledu na severnem in južnem polu, ruski znanstveniki napovedujejo, da svet v letu 2014 čaka mala ledena doba ter da je bilo segrevanje v zadnjih 150 letih posledica cikličnih temperaturnih sprememb na Zemlji in nikakor ne posledica človekovega delovanja.
Za segrevanje nismo krivi ljudje
Kot poroča ruski Russian Radio, zadnja leta poslušamo razlage znanstvenikov, da se je globalno segrevanje začelo sredi 19. stoletja z nastopom industrijske revolucije, ko smo začeli povečevati količino ogljikovega dioksida v zraku. Ruski znanstvenik Vladimir Baškin pa te to tezo kategorično zanika. Trdi, da gre za ciklične spremembe temperature, ki nimajo prav nobene zvete s človekovim delovanjem. Skupaj s svojim kolegom Raufom Gaiulinom iz ruske akademije za znanost, skuša dokazati, da bomo, sodeč po temperaturnih spremembah na Zemlji v preteklosti, kmalu stopili v novo ledeno dobo.
Male ledene dobe vsakih 500 let, na vrsti je nova
Baškin in Gaiulin razlagata, da so se male ledene dobe v zgodovini ponavljale na vsakih 500 let. Zadnja se je zgodila sredi prejšnjega tisočletja, ko je v Veliki Britaniji zamrznila celo reka Temza. Cikli hladnih in toplih obdobij pa se menjavajo na vsakih 30-40 let. V Rusiji je bilo na primer toplo obdobje v 30-ih letih prejšnjega stoletja, nato v 70-ih in zdaj se zaključuje še eno. Začetek novega hladnega cikla bo tako povezano z zmanjšano aktivnostjo sonca.
Za emisije so krivi oceani, gre za naraven proces
Baškin zavrača temelje Kjotskega sporazuma, ki teži k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida in omogoča trgovanje z njimi. Baškin namreč trdi, da jih ljudje v ozračje spustimo le 4-5 odstotkov, ostale emisije pa so del naravnega procesa na Zemlji. Svojo tezo utemeljuje s tem, da oceani vsebujejo kar 60 odstotkov več ogljikovega dioksida kot zrak. S segrevanjem Zemlje tako v ozračje izpari več ogljikovega dioksida kot v hladnih obdobjih na Zemlji.
In razlog za marketinški konstrukt globalnega segrevanja?
Baškin trdi, da skuša politika ustvariti paniko v zvezi z globalnim segrevanjem zato, da bi se zmanjšalo povpraševanje po tradicionalnih gorivih, kot so premog, olje in nafta, s čimer bi prisilili države, ki ta naravna bogastva imajo, v spust cen. Lahko pričakujemo, da bo Baškinova teorija dvignila veliko prahu pri okoljevarstvenikih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej