Pošast v jarku Nove Zelandije
Znanstveniki, ki so bili novembra 2011 na odpravi, na kateri so raziskovali skrivnosti v globinah morskega jarka Kermadec Trench v Novi Zelandiji, so naleteli na povsem nepričakovano, šokantno odkritje. Šest kilometrov globoko v jarku, ki velja za enega najbolj globokih na svetu, so namreč našli orjaško bitje podobno morskemu raku, ki v dolžino meri neverjetnih 28 centimetrov.
To je skoraj 30-krat več kot merijo povprečni, do sedaj poznani, morski raki, ki so dolgi le slab centimeter ter jih najdemo v morjih in jezerih po celem svetu. Vodja odprave Alan Jamieson, predavatelj na Univerzi Aberdeen na Škotskem, je razkril, da je bilo velikansko bitje na otip skoraj neresnično, saj so imeli občutek, kot da se dotikajo plastične igrače.
Našli še več morskih orjakov!
Fotografirana pošast, nenavadni morski rak iz družine rakov postranic (latinsko Amphipoda), pa ni edini, ki so ga našli v tem jarku, saj je podvodna kamera več kot dva kilometra stran od tam, kjer so našli prvega orjaka, zasledila še najmanj devet enakih bitij.
Jamieson je pojasnil, da nimajo pojma, zakaj so toliko teh orjaških morskih rakov našli prav na tem območju, kar pa je bilo še bolj čudno, je bilo tisto, kar je sledilo. Le teden dni po ekspediciji so se namreč vrnili na kraj odkritja, vendar kamere tokrat niso zaznale nobene Amphipode.
Skrivnostna bitja odkrili po dolgih letih
Prve Amphipode so leta 1899 odkrili v Atlantskem oceanu, nato pa jih niso zasledili skoraj 100 let, vse do leta 1970, ko so nanje naleteli v Pacifiku, več sto kilometrov severno od Havajev.
V isti regiji so jih našli še deset let kasneje, znanstveniki pa se strinjajo, da gre zagotovo za ene najbolj skrivnostnih in nerazumljenih prebivalcev morskih globin.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej