Po lastnem štetju, je Nir Goldshlager v Facebookove strani vdrl že več kot 100-krat. Mlad izraelski heker je odkril cel kup načinov, kako prelesičiti zaščite tega družabnega omrežja, o svojih uspehih pa sproti piše blog.
Poklicni heker, ki dobro služi
Facebook pa se ne jezi nanj, kot bi pričakovali. Nir je namreč eden izmet t.i. dobrih hekerjev, ki vdirajo v spletne strani in sisteme, da bi opozorili na pomankljivosti v njihovi zaščiti. In za njegovo delo ga bogato nagradijo …
Vsak vdor v katerega od profilov Facebook namreč denarno nagradi, v sklopu programa, ki ga imenujejo bug bounty program, ki se izvaja že od leta 2011. Prav Nir pa je od začetka programa prijavil največ varnostnih napak na straneh največjega svetovnega socialnega omrežja. Po lastnih navedbah ure in ure preživlja za računalnikom in preizkuša vse kljuke, dokler ne najde odklenjenih vrat. Svoj uspeh pripisuje načinu razmišljanja, ki je drugačen od razmišljanja programerjev. ”Vem, katere stvari razvijalci pozabijo preveriti,” je zaupal novinarju Huffington Posta. Facebook pa je le eno od internetnih podjetij, poleg Googla in PayPala, ki hekerjem plačujejo za poročanje o varnostnih pomankljivostih.
Koliko lahko heker torej zasluži z vdori v Facebook?
Po ‘uradnem ceniku’ Facebook plača najmanj 500$ za koristno informacijo ob predpostavki, da je heker napako javil prvi in se strinja s pogojem, da je ne razkrije javnosti vse dokler je ne odpravijo. Po Goldshlagerjevih besedah Facebook plača veliko bolje, kot Google in PayPal. Novinarjem ni želel razkriti, koliko s svojim delom zasluži, je pa rekel, da gre za lepe vsote. Po podatkih o programu bug bounty je Facebook že v prvem tednu trajanja programa nekemu hekerju izplačal 3.000$ za eno samo napako.
Nir Goldshlager na Twitterju: twitter.com/Nirgoldshlager
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej