Zaradi globalnega segrevanja se je količina morskega ledu na Antarktiki v zadnjih letih povečala, poroča NBC News. To naj bi bila posledica paradoksalnega učinka, ki ga ima poletno taljenje globokih plasti celinskega ledu, ki pozimi hitreje zmrzne.
Znanstveniki dolgo iskali razlago za nenavaden pojav
Klimatologi so dolgo poskušali razumeti, zakaj se količina morskega ledu okoli Antarktike povečuje. Leta 2010 je dosegla rekordne razsežnosti, medtem ko je količina ledu na drugem polu, torej na Arktičnem oceanu, dosegla rekordno nizko količino leta 2012, oboje pa naj bi bilo posledica istega procesa, globalnega segrevanja.
Več ledu prav zaradi hitrejšega taljenja starega ledu
Led na Antarktiki je nastal iz sladke vode in ko se robovi ledenih plasti, ki pokrivajo mrzlo celino, poleti talijo zaradi tople morske vode, ki jih najeda od spodaj, se hladna staljena voda zadrži nad gostejšo, toplejšo morsko vodo, razlagajo klimatologi. Ko pa napoči zima, ta plast hitro zmrzne, saj je ledišče sladke vode 0°C, za razliko od morske vode, ki zmrzne šele pri -2°C. Poleg tega pa znanstveniki trdijo še, da zaradi hladne plasti vode na gladini v ozračje izhlapi manj vode, ki bi na Antarktiko padla v obliki snega, kar povečuje količino vode v oceanu in posledično dviguje njegovo raven, kar je največji razlog za preplah predvsem v državah, katerih večja območja ležijo na nizki nadmorski višini.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej