Lestvico CCPI sestavljajo nevladne organizacije Germanwatch, NewClimate Institute in Akcijska mreža za podnebje (CAN). Pri ocenjevanju Slovenije so v poročilu, ki je objavljeno na spletni strani podjetja, izpostavili nezadostne sektorske ukrepe in cilje za omejevanje izpustov toplogrednih plinov.
Slovenija še ni objavila časovnice za izstop iz premoga, v veljavi so subvencije fosilnim gorivom, zlasti v obliki davčnih ugodnosti, navajajo med drugim. Izpostavili so tudi načrte o pomoči energetsko intenzivni industriji prek povračila posrednih stroškov emisij v času naraščanja cen energentov. Če bodo ti načrti uresničeni, bodo lahko upočasnili zmanjševanje škodljivih izpustov.
Obenem je nacionalni slovenski cilj 27-odstotnega deleža obnovljivih virov energije v energetskem miksu do leta 2030 le dve odstotni točki nad sedanjim deležem. Strokovnjaki zato zahtevajo izstop iz premoga do leta 2030, ukinitev subvencij fosilnim gorivom in krepitev energetske učinkovitosti in rabe obnovljivih virov.
V zadnjem desetletju je Slovenija, kot ugotavljajo strokovnjaki, dosegla napredek na področju stavb. V transportnem sektorju medtem po njihovih ocenah učinkovitih politik ni, pri čemer pozivajo k hitrejšemu razvoju železnic in javnega prometa.
Iz Slovenije so pri pripravi poročila, kot navaja poročilo, sodelovali strokovnjaki nevladnih organizacij Focus in Umanotera.
Na globalni lestvici sicer pri varovanju podnebja vodijo skandinavske države z Veliko Britanijo in Marokom. Vodilne Danska, Švedska in Norveška zasedajo mesta od štiri do šest, saj prva tri mesta tudi letos ostajajo prazna. Strokovnjaki nevladnih organizacij namreč ocenjujejo, da si nobena država ne zasluži zelo visoke ocene, saj nobena ne načrtuje in ravna na način, ki bi bil skladen s ciljem omejitve dviga globalne temperature na 1,5 stopinje Celzija do konca leta.
Na dnu lestvice je Kazahstan, nad njim so Savdska Arabija, Iran in Kanada. Kitajska je na 37. mestu z visoko oceno zlasti na področju podnebne politike, ZDA pa so na 55.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej