Kot je sporočilo mariborsko podjetje Bio energija, ki je razvilo nagrobnik, je inovativni digitalni nagrobnik kombinacija slovenske ideje in že znane tehnologije. Leta 2017 je bil na mariborskem pobreškem pokopališču predstavljen v garaži izdelan prototip prvega digitalnega nagrobnika, ki je bil takrat postavljen izmišljeni osebi. Žalski digitalni nagrobnik pa je prvi, ki ga je stranka tudi dejansko kupila.
V digitalni podobi pa so lahko poleg nagrobnikov tudi javni spomeniki, kot sta na primer prvi interaktivni digitalni spomenik na svetu, ki že od leta 2017 stoji v Spominskem parku generala Rudolfa Maistra v Melju v Mariboru, in digitalni spomenik oz. turistični vodnik po občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah, ki je bil lani postavljen v Jurovskem Dolu.
“Digitalna doba je slednjič našla pot tudi na pokopališča, ki so nekako ostajala v kameni dobi. Nove tehnologije omogočajo nove možnosti uporabe tudi na pokopališčih, in to tako za posamezne grobove kot za žarne zidove. Poleg poljubnega števila fotografij in dolžine besedila si je na digitalnem nagrobniku mogoče ogledati tudi video posnetek, na daljavo prižgati virtualno svečo ali položiti virtualno cvetje, možni so hologrami in še bi lahko naštevali,” je povedal oče projekta in direktor podjetja Bio Energija Sašo Radovanovič.
Ko bodo tudi majhne sončne celice cenovno dostopnejše, bodo digitalni nagrobniki lahko napajani na solarno energijo, do takrat pa je za napajanje potrebna elektrika. Na pokopališču v Žalcu so prepoznali inovativnost in potencial digitalnih nagrobnikov, zato so stranki ugodili tako, da so v nekaj mesecih uredili dodatni del pokopališča in na njem napeljali električno omrežje, je še dejal Radovanovič.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej