7. WD-40
Ameriški kemik Norm Larsen je leta 1953 razvijal sredstvo, ki bi preprečilo rjavenje balističnih raket. Dolgo časa je iskal in izpopolnjeval pravo formulo, uspešen pa je bil šele v štiridesetem poskusu. Sredi petdesetih let prejšnjega stoletja je, prepričan, da bo ustvaril še boljše antikorozijsko sredstvo, vse pravice do izdelka prodal za borih 10,000 dolarjev. Kmalu pa je postalo jasno, da WD-40 ni uporaben le za zarjavele rakete, saj ga že več kot 50 let za kolesarske verige, škripajoča vrata in oljne madeže uporablja cel svet.
6. Dinamit
Dinamit je leta 1833 izumil Alfred Nobel, po katerem se danes imenuje tudi prestižna Nobelova nagrada. V tistem času je pri razstreljevanju dobri stari smodnik zamenjal nitroglicerin, ki pa je bil veliko bolj nestabilen in je pogosto eksplodiral sam od sebe in pri tem porušil kakšno stavbo ali predčasno končal kakšno življenje. Med delom v laboratoriju je Alfredu steklenička z nitroglicerinom zdrsnila iz rok in padla na tla, na njegovo presenečenje pa ga ni vrglo v zrak. Spoznal je, da svoje življenje dolguje žagovini na tleh, ki je absorbirala razliti nitroglicerin. Z nadaljnjimi raziskavami je našel učinkovit način za stabiliziranje razstreliva, s katerim je zaslužil na milijone.
5. Čips
”Kupec ima vedno prav,” si je rekel George Crum iz New Yorka, ko se je nekdo v njegovi restavraciji stalno pritoževala, da je pomfri odločno predebel. In tako se je George odločil, da bo krompir narezal tako na tanko, da ga sploh ne bo mogel jesti z vilicami. Na njegovo presenečenje pa je bila stranka navdušena nad končnim izdelkom, hrustljavo ocvrte krompirjeve rezine pa so od leta 1853 najbolj priljubljen prigrizek celega sveta.
4. Velkro
Idejo za velkro oziroma zapenjanje na mačka se je porodila švicarskemu inženirju George de Mestralu. Ta se je leta 1941 vrnil z lova v Alpah in se spraševal, kako neki so se mu na oblačila in dlako njegovega psa prilepili laski repince. Pogledal jih je pod mikroskopom in ugotovil, da imajo ti laski na stotine majhnih kaveljčkov, ki so nagnjeni k temu, da se zataknjeno za vse, kar ima pentljo. Tekstilna industrija je njegovo iznajdbo seveda takoj pograbila in od takrat naprej za zapenjanje ne potrebujemo več gumbov ali zadrge.
3. Coca-Cola
Najbolj prijljubljena osvežilna pijača na svetu je bila najprej zdravilo za vse, od glavobola do zasvojenosti z morfijem. Verjetno je k temu pripomoglo tudi 8,5mg kokaina, ki je bil eden izmed ključnih sestavin v originalnem receptu. John Pemberton jo je tako prodajal le kot medicinski pripomoček v lekarnah, tik pred svojo smrtjo pa je recepturo prodal podjetju Asa Griggs Candler za vsega 2,300 dolarjev. Brihtne glave v podjetju so hitro spoznale, da ima Coca-Cola precej večji potencial in so jo leta 1984 začeli prodajati kot osvežilno pijačo v trgovinah. Vse ostalo je zgodovina.
2. Mikrovalovna pečica
V začetku štiridesetih let prejšnjega stoletja je ameriški inženir Percy Spencer raziskoval in razvijal radarske sisteme za ameriško vojsko in nenadoma začutil, da se v njegovih hlačah dogaja nekaj čudnega. Med uporabo magnetrona, ki oddaja radarske mikro valove, se je čokolada v njegove žepu kar naenkrat stopila. Posvetilo se mu je, da bi na tak način lahko pogrel tudi druge jedi. Leta 1947 je tako luč sveta zagledala prva mikrovalovna pečica, ki je bila visoka skoraj dva metra, težka pa okoli 300 kil.
1. Penicilin
Leta 1929 je škotski znanstvenik Alexander Flemming povsem po naključju naletel na enega izmed največjih odkritij v zgodovini medicine. Flemming je v svojem kletnem laboratoriju med poletnimi počitnicami pomotoma pustil odprto petrijevko. Ko se je vrnil, je bila petrijevka s stafilokoki prekrita z modro-zeleno plesnijo, ki je pobila vse bakterije okrog sebe. Po nekaj letih izpopolnjevanja formule je nastal prvi antibiotik v zgodovini – penicilin.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej