Razmere, značilne za pojav El Nino, so v Tihem oceanu prisotne prvič po nekaj letih, je danes dejala WMO. Po navedbah meteorološke organizacije se je povprečna mesečna temperatura v pacifiški regiji od februarja do sredine junija povzpela iz 0,44 stopinje Celzija pod povprečjem na 0,9 stopinje Celzija nad povprečjem.
Z 90-odstotno gotovostjo bo El Nino prevladoval v drugi polovici letošnjega leta, obsega njegove pojavnosti pa še ni mogoče določiti, so ocenili pri WMO in ob tem izrazili skrb, da bi se lahko posledice podnebnih sprememb še poslabšale zaradi dodatnih učinkov segrevanja.
Posledice vremenskega fenomena bodo najbolj občutne v letu po začetku dvigovanja tople vode v Tihem oceanu, pričakovati pa je, da bo El Nino dosegel vsaj zmerno moč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Začetek El Nina bo močno povečal verjetnost podiranja temperaturnih rekordov in sprožil bolj ekstremno vročino v mnogih delih sveta in v oceanu,” je dejal generalni sekretar WMO Petteri Taalas.
Od leta 2020 je imela na svetovno podnebje vpliv nenavadno dolga La Nina – hladen vremenski pojav, nasproten El Ninu, ki se je končal v začetku letošnjega leta. Kljub hladnejšim vremenskim posledicam skoraj štiri leta trajajoče La Nine je bilo po podatkih Združenih narodov zadnjih osem let najtoplejših v zgodovini. Brez La Nine bi bilo globalno segrevanje še hujše, poroča AFP.
O povratku El Nina je junija sicer že posvarila Ameriška nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA). Vpliv vremenskega pojava El Nino naj bi se nadaljeval vse do pomladi leta 2025, ko bo njegov vpliv popustil, v tem času pa lahko podre prizadevanja sveta za omejitev segrevanja ozračja za 1,5 stopinje Celzija, so junija dejali ameriški meteorologi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej