Pred tednom dni je svet obkrožila vest o smrti Moamerja Gadafija. O kontroverznem libijskem voditelju tako danes, kot so tudi skozi celotno obdobje njegove 42-letne vladavine, krožijo različna mnenja.
Gadafi trn v peti Zahodu?
Kakšna je resnica, se svet ne bo nikoli zedinil, dejstvo pa je, da je bil Gadafi trn v peti državam Zahoda. Te so ga je obtoževale najhujših zločinov proti človeštvu, zato bomo prikazali nekaj poglavitnih razlogov, zaradi katerih si je Zahod želel Gadafijeve smrti.
Gadafi si je nakopal sovraštvo Zahoda na različne načine
1. Eden od razlogov, s katerim si je Gadafi nakopal sovraštvo Zahoda, je zagotovo njegov prispevek v višini 300 milijonov ameriških dolarjev, ki jih je namenil za prvi afriški satelit. S tem, ko je Afrika dobila svoj satelit, je bila Afričanom omogočena poceni telefonska povezava po celotnem kontinentu, države pa so prihranile ogromno denarja. Ta gesta, s katero je Gadafi spremenil življenja Afričanov, pa za zahodne države ni pomenila le 500 milijonov dolarjev izgube na leto, temveč tudi več milijard dolarjev, ki bi jih Zahod zaslužil z različnimi posojili in obrestmi v naslednjih letih. Poleg tega je afriška neodvisnost pomenila korak nazaj za Zahod.
2. Naslednji razlog je dejstvo, da se Gadafi ni želel podrediti Rothschildovemu bančnemu kartelu centralnih rezerv. Znano pa je, da je Rothschild ena izmed največjih privatnih naložbeno-bančnih družb in tako poseduje velik vpliv.
3. Razlog več, zakaj bi si zahodni narodi lahko želeli smrti Gadafija, so tudi libijske rezerve zlata. Teh naj bi bilo za kar 300 milijard dolarjev.
4. Eden od razlogov je tudi nafta. Ni skrivnost, da se pod Libijo nahajajo največje količine nafte in zemeljskega plina v Afriki.
5. Libija poleg zlata razpolaga z enormnimi količinami »modrega zlata«. Pod libijskimi tlemi se namreč nahajajo tudi štirje večji vodni bazeni, ki zagotavljajo skoraj neomejeno količino vode. Prav voda pa je tisti naravni vir, ki bo v naslednjih letih krojil mednarodno politiko in nasploh vse sfere človekovega življenja, tako v Afriki kot drugod po svetu.
6. Prav gotovo je šlo Zahodu v nos tudi to, da je Gadafi postajal vedno bolj neodvisen in je večkrat naznanil, da bo v prihodnosti Afriko rešil iz krempljev zahodnega imperializma.
Kakšno je bilo življenje v Libiji pod njegovim vodstvom?
- O tem, ali je bil Gadafi tiran, ki je nad svojim ljudstvom izvajal genocid, ali pa zares le velik humanist, ki je pomagal odpraviti apartheid in ga je celo Nelson Mandela označil za svojega brata, so mnenja različna. Kakšno je bilo zares življenje v Libiji pod vodstvom nekdanjega samodržca ne vemo, lahko pa vam predstavimo nekaj dejstev, ki govorijo v prid padlemu režimu.
- V Libiji ljudje niso plačevali računa za elektriko, ta je bila za vse državljane brezplačna.
- Libijci so posojila od bank dobil brez obresti.
- Imeti lasten dom je bila pravica vsakega državljana.
- Vlada je vsem mladoporočencem podarila 50.000 ameriških dolarjev za nakup prvega stanovanja.
- Šolstvo in zdravstvena oskrba sta bili v Libiji brezplačni. Preden je Gadafi prevzel oblast je bilo v Libiji le 25 % prebivalstva pismenega – danes jih je pismenih 83 %.
- Če se je prebivalec Libije odločil ukvarjati s kmetijstvom, je brezplačno prejel obdelovalno zemljo, hišo ter orodje, semena in živali.
- Če prebivalec ni našel primernih ustanov za izobraževanje, je to lahko poiskal v tujini, za to pa je prejel tudi štipendijo v višini 2.300 dolarjev mesečno.
- Vlada je subvencionirala 50 % cene pri nakupu avtomobila.
- Cena bencina je bila 0,14 dolarja za liter.
- Če po koncu šolanja prebivalec ni našel zaposlitve, je od države prejemal povprečno plačo, dokler ni našel zaposlitve.
- Del zaslužka od prodaje nafte je država nakazovala na račune državljanov.
- Matere so ob rojstvu otroka prejele 5000 dolarjev.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej