Čeprav so Facebook in druga socialna omrežja postala del našega vsakdana, lahko zaradi nepazljivosti v virtualnem svetu nosimo hude posledice v realnem. Moški.si predstavlja nekaj zgodb ljudi, ki so zaradi uporabe Facebooka pristali v težavah.
Zaradi razžalitve policistov v zapor
Neke noči je francoska policija ustavila mladega voznika in na njem opravila test alkoholiziranosti. Ker je ta bil pozitiven in je policija devetnajstletnika ustrezno kaznovala, je ta svojo jezo nad policisti sprostil na Facebooku. Tri mesece kasneje je sporočilo prebrala tudi policija, sledila je ovadba zaradi razžalitve. Mladenič je moral za tri mesece v zapor ter dobil kazen 750 evrov.
Posnel soseda, ki ga je nato obiskala policija
V tem primeru, ki se je pripetil v Angliji, ni bil storilec kaznivega dejanja tisti, ki bi karkoli objavil na Facebooku, temveč njegov sosed. Ta je dokazal, da se državljanska iniciativa izplača tako, da je posnel, kako njegov sosed s palico pretepa nedolžnega psa. Po objavi video posnetka na Facebooku, Twitterju in Youtube je nasilneža še isti dan obiskala policija in ga odvedla.
V zapor zaradi ljubezni do hitrih avtomobilov
V začetku letošnjega leta se je moral pred sodiščem zagovarjati mladi Nemec, ki je povzročil prometno nesrečo s smrtnim izidom. Sodnica je mladeniča kljub sicer vzornemu obnašanju obsodila na eno leto zapora. Razlog za to naj bi bil hiter stil vožnje, indice zanj pa je sodišče našlo na Facebook računu mladeniča, kjer ima ta kot konjičke navedene »friziranje« avtomobilov ter hitre avtomobile. Nevaren stil vožnje pa je z izjavo potrdil tudi znanec obsojenega.
Štiri leta zapora zaradi napeljevanja preko Facebooka
Dva mlada Angleža sta bila obsojena na štiri leta zapora, ker sta preko Facebooka pozivala h kravalom in k ropanju. Do aretacije je prišlo poleti letos, ko je angleška policija imela polne roke dela s podivjanimi protestniki, z visoko zaporno kaznijo pa so želele oblasti pokazati, da takšnega početja nikakor ne želijo tolerirati.
Zaradi neokusnih komentarjev v zapor
Sean D. iz Anglije je moral v zapor za več mesecev zato, ker je na straneh socialnega omrežja Facebook, ki so posvečene preminulim najstnikom, širil različne neokusne in neprimerne ideje in komentarje. Med drugim je na strani, posvečeni punci, ki je umrla med prometno nesrečo, oddal komentar: »Rabljen avto in neuporabna lastnica na prodaj«.
V zapor, ker se je skrivala na naslovu Facebook prijatelja
Ker je petindvajsetletna ženska vedela, da jo zaradi izdanega zapornega naloga išče policija, se je izogibala svojega stanovanja. Živela je pri prijatelju, pri tem pa pozabila, da ima naslov tega prijatelja objavljen na svojem Facebook računu. Sčasoma je ta naslov našla tudi policija.
Zaradi objave besedila v zapor
Divje špekulacije in interpretacije znajo biti zelo nevarna stvar. To je na lastni koži doživel tudi nemški prebivalec, ki je na zidu svojega Facebook računa objavil del besedila pesmi, ki mu je všeč. To besedilo je prebrala njegova sodelavka, ki pa ni vedela, da gre za besedilo pesmi. Ker pa je v njem govora predvsem o umoru, je poklicala policijo. Ta je mladeniča kljub temu obtožila grožnje storitve kaznivega dejanja.
Zaradi objave na Facebooku ob službo
Ker se mlada Nemka ni želela odpovedati že nekaj časa načrtovanemu dopustu, si je omislila bolezen, da ji ne bi bilo treba v službo. Preden je odpotovala na dopust, je na Facebooku objavila naslednje sporočilo: »Najprej k zdravniku, nato pa kovčke pakirat!«. Na dopustu je veselo žurala, vse skupaj pa s slikami ponovno dokumentirala na Facebooku. Na njeno smolo je celotno zgodbo spremljal tudi njen nadrejeni…
Tajna služba obiskala trinajstletnika
Po smrti Osame bin Ladna je trinajstletni Vito LaPinta iz ZDA na zidu svojega Facebook računa napisal, da bi moral biti predsednik Obama previden, saj se bo marsikateri privrženec bin Ladnovega režima želel maščevati. Ta izjava je bila po mnenju ameriške obveščevalne službe Secret Service dovolj, da fanta obišče na domu in se z njim resno pogovori.
Kadar Facebook reši pred zaporom…
Da ne bi bilo naše poročanje preveč enostransko, naj navedemo še dva primera, ko je Facebook uporabnika rešil pred zaporom. Prva zgodba nas pelje v New York, kjer je bil mladenič aretiran zaradi suma ropa. Čeprav je ves čas zatrjeval, da je nedolžen, mu policija ni verjela. Po dvanajstih dneh v preiskovalnem zaporu ga je rešilo sporočilo, ki ga je v času ropa preko Facebooka poslal svoji punci. Vprašal jo je, kje so palačinke.
Druga zgodba pa se je odvijala v Turčiji. Turku, ki je z nožem zabodel svojo ženo, na podlagi dejstva, da njegova nezvesta žena v svojem Facebook profilu navedla samski stan, zaradi česar naj bi bil mož upravičeno jezen, ni bila dosojena dosmrtna kazen, temveč le 16 let zapora.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej