Danes lahko vsak na lastnem računalniku malce popravi svoje posnetke, da o zmogljivostih vsemogočnega Photoshopa sploh ne govorimo. Težko si predstavljamo, kako je bil možno popravljanje in manipuliranje fotografij pred dobo zmogljivih računalnikov, toda najbolj priznani fotografi so redno retuširali fotografije, da bi poudarili nekatere elemente ali zakrili druge. Bolj drzni so si dovolili večje posege, najbolj drzni pa retuširali fotografije zgodovinskega pomena.
Herojska fotografija Abrahama Lincolna
Fotografija ameriškega predsednika Abrahama Lincolna naj bi nastala v prvi polovici 60. let 19. stoletja. Trajalo je več let, preden so ugotovili, da gre za retuširano fotografijo, kljub nekaterim očitnim pokazateljem. Avtor naj bi bil Thomas Hicks, ki je uporabil metodo, ki je še danes med najpogostejšimi fotografskimi zvijačami – glavo predsednika je prilepil na telo drugega politika. Za telo je uporabil Johna Calhouna, ironija dela pa je, da je Calhoun bil, nasprotno od Lincolna, zagovornik suženjstva in navdih Lincolnovim nasprotnikom v državljanski vojni, čeprav je umrl več kot desetletje pred vojno.
Generali državljanske vojne
Iz istega obdobja kot Lincolnova je fotografija generalov ameriške državljanske vojne, mojstrsko retuširana fotografija, katere neverodostojnost bi težko dokazali, če ne bi bili na voljo izvirni posnetki. Matthew Brady, avtor fotografije, velja za enega prvih reportažnih fotografov, ki je dokumentiral ameriško državljansko vojno in portretiral veliko pomembnih osebnosti tistega časa. Bil je tudi eden najspretnejših manipulatorjev medija. Ko je eden od generalov moral ostati na bojišču, je Brady mojstrsko dodal manjkajočega člana iz fotografije, ki jo je posnel ločeno.
Hitler in duh Goebbelsa
Veliki diktatorji in voditelji 20. stoletja so oboževali množične medije. Ni čudno da so Lenin, Stalin, Hitler, pa tudi Fidel Castro, Mao Cetung in Mussolini hoteli z določenih fotografij odstraniti moteče elemente: nepomembne civiliste (Mussolini), politične nasprotnike ali izpraznjene steklenice na mizi (Willy Brandt). Adolfa Hitlerja je na fotografiji njegovega obiska pri filmski režiserki Leni Riefenstahl zmotila prisotnost Goebbelsa, vendar je fotografija bila očitno pretrd oreh za mojstra. V retuširani fotografiji se jasno vidi obris odstranjene figure, nikoli pa ni bilo pojasnjeno, zakaj je bil eden Hitlerjevih najtesnejših sodelavcev izbrisan iz fotografije.
Majhen drekec na Fidelovim telovniku
Izbris političnih nasprotnikov s posnetkov je bil najbolj pogosta praksa retuširanja zgodovinskih fotografij. Zgodilo se je tudi Carlosu Franquiju, ki je bil tesen sodelavec Fidela Castra v času kubanske revolucije. Po sporu z novo kubansko vlado je emigriral v Italijo in bil izbrisan iz mnogih fotografij, kjer se je pojavljal s Castrom. O svojih občutkih je napisal pesem: „Odkrijem svojo fotografsko smrt / Ali obstajam? / Malo sem črn, / malo sem bel, / sem majhen drekec, / na Fidelovem telovniku.“
Legendarna fotografija The Beatles
Ena najbolj legendarnih fotografij iz sveta glasbe, ko gredo članki skupine The Beatles čez prehod za pešce, je prav tako malo popravljena. Brez privoljenja skupine in Apple Records, ki imajo pravice nad fotografijo, so Paulu McCartneyju iz roke izbrisali cigareto.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej