Hlape vode so odkrili v atmosferi planeta K2-18b, ki je po teži osemkrat težji od Zemlje in od nje oddaljen okoli 110 svetlobnih let, so objavili v zadnji številki znanstvene revije Nature Astronomy.
Na planetu bi lahko bil celo ocean
Odkritje je prva uspešna atmosferna zaznava za eksoplanet, ki je od svoje zvezde oddaljen na razdalji, ki je primerna za življenje, saj bi lahko tam obstajala voda v tekoči obliki.
“Odkritje vode na potencialno za življenje primernem planetu, ki ni Zemlja, je neverjetno,” je dejal vodilni avtor Angelos Tsiaras.
Iz odkritja sicer ni mogoče sklepati, ali je na planetu kak ocean, ocenjujejo pa, da možnost obstaja.
Ob tem je Tsiaras opozoril, da planet K2-18b ni novejša različica Zemlje, saj je precej težji in ima drugo sestavo ozračja. “A nas to vseeno popelje bližje odgovoru na temeljno vprašanje, ali je Zemlja unikatna,” je dodal.
Astronomi so za raziskavo uporabili arhivske posnetke iz leta 2016 in 2017, ki jih je posnel vesoljski teleskop Hubble, ter razvili algoritme, s katerimi so analizirali zvezdno svetlobo, ki se filtrira skoti atmosfero opazovanega planeta. Iz rezultatov je bila razvidna sled vodnih hlapov in prisotnost vodika in helija v ozračju planeta.
K2-18b so odkrili leta 2015 in je ena od stotih “super Zemelj” – planetov s težo med Zemljo in Neptunom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej