Dejstvo je, da tisti trenutek, ko se rodimo, začnemo umirati. Vendar pa nekatere vsakodnevne stvari še dodatno skrajšujejo to pot do smrti.
Strokovnjaki šele danes prepoznavajo škodljivost mnogih med njimi:
1. Ne spite dovolj. Ali pa spite preveč?
Pomanjkanje spanca zdravniki že dolgo povezujejo s kopico raznih zdravstvenih težav in obolenj. Bolezni srca in ožilja, nekatere vrste raka, debelost, sladkorna bolezen, demenca in druge nevrološke bolezni so le nekatere med njimi, ki jih povezujejo s spancem, krajšim od 5 ur. Po drugi strani pa nekateri strokovnjaki trdijo, da je nerazumno velika potreba po spanju (9 ur in več) lahko znak depresije ali celo diabetesa.
2. Slabi odnosi s sodelavci
Raziskava Univerze v Tel Avivu je kot močen dejavnik prezgodnje smrti izpostavila pomanjkanje družbene podpore in občutka sprejetosti. To pa mnogi občutijo ravno na delovnem mestu.
3. Nepotešenost
Suša v postelji lahko negativno vpliva na dolžino našega življenja. Pri moških, ki so izključili večino očitnih negativnih dejavnikov, kot so kajenje, popivanje, pomanjkanje gibanja, nezdravo prehrano itd., so opazili, da dolgoletna seksualna abstinenca skrajša življenjsko dobo. Da o drugih pozitivnih učinkih rednih orgazmov ne govorimo (pa naj bodo plod ročnih spretnosti ali partnerskih aktivnosti).
4. Brezposelnost
Mnoge raziskave so (ne)zaposlenost povezale s kakovostjo in trajanjem življenja. Po raziskavi kanadske vladne organizacije, ki je pregledala podatke o življenjski dobi in zaposlenosti preteklih 40-ih let v 15-ih državah, je zaključila, da je tveganje za smrt pred pričakovano življenjsko dobo kar 63% večja, če smo brezposelni.
5. Preveč nezdrave hrane
Dejavnik prezgodnje smrti, ki ga poznamo vsi. To, da nezdravo prehranjevanje vpliva na prezgodnjo smrt, so seveda ugotovili v Ameriki, kjer so na določenem delu celine opazili večjo smrtnost zaradi srčnih infarktov in diabetesa, ki se je ujemala z nezdravimi prehranjevalnimi navadami in nadpovprečno debelim prebivalstvom.
6. Posedanje pred televizorjem
Sedenje je dejansko tihi ubijalec sodobnega človeka. Strokovnjaki pa trdijo, da je posedanje pred televizorjem še bolj škodljivo. V prispevku o negativnih vplivih sedenja pred televizijo, objavljenem v New York Timesu, so celo zapisali, da vsaka ura, ki jo posameznik po 25-tem letu prebije pred televizorjem, njegovo življenje skrajša za 21,8 minut.
7. Samskost
Na harvardski univerzi so preučevali primere skupnosti, kjer je en spol po številu močno prevladoval nad drugim. To neravnovesje se je posledično kazalo v večjem številu samskih oseb znotraj večinske skupine, katere člani so imeli krajšo življenjsko dobo.
8. Zanemarjate prijatelje
Pomanjkanje družbenih vezi je povezano s krajšo življenjsko dobo. Podobno kot samskost in slabi odnosi na delovnem mestu, ki smo jih omenili v točkah prej, je tudi pomanjkanje stikov s prijatelji dolgoročno škodljivo za naše zdravje.
9. Dolga pot v službo
Negativni učinki dolge poti v službo so večplastni; nekdo, ki se v službo in iz nje vozi eno uro, bo več sedel in imel manj časa za zdrave aktivnosti pred in po službi. Posamezniki, ki v službo potujejo zelo dolgo, so izpostavljeni večjemu stresu zaradi prometa in strahu pred zamujanjem.
10. Strah pred smrtjo
Čeprav zveni paradoksalno, nam strah pred smrtjo lahko dejansko skrajša življenje. Imenuje se tanatofobija in v neki raziskavi so pri rakavih bolnikih ugotovili povezavo med strahom pred smrtjo in krajšo življenjsko dobo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej