1. Pogosti prigrizki so slaba navada
Zobozdravniki svetujejo, da jemo tri- do petkrat dnevno. Zakaj? Ker se raven kislosti v naših ustih sicer nikoli ne uspe zmanjšati- ljudje, ki stalno nekaj grickajo z zaužitimi sladkorji povzročajo kislost sline in posledično ugodne pogoje za razmnoževanje bakterij. Če že imate navado, da čez dan neprestano nekaj grizljate, naj to ne bodo jabolka, banane in suho sadje, temveč sir in oreščki, svetujejo zobozdravniki. Ko jemo sir, se v ustih sprošča veliko sline, kar zbija kislost v ustih.
2. Zobe operimo pred zajtrkom in šele 1 uro po pitju vina
Zdrav zajtrk vsebuje sadje in druga kisla in sladka živila, ki zmehčajo sklenino. Zato je pametno zobe očistiti prej, saj ščetkanje oslabljene sklenine poškoduje zobe. Če zob ne operemo pred zajtrkom, bodo bakterije na zobeh veselo presnovile sladkorje v hrani v kisline, kar spet slabi sklenino.
Vino je zelo kislo živilo, ki začasno zmehča sklenino, zato je pametno vsaj eno uro počakati s ščetkanjem. Enako velja tudi za kislo sadje!
3. Ustna higiena 21. stoletja
V šoli so nas učili, kako ščetkati zobe. No, danes vemo, da zgolj ščetkanje ne zadošča: 1.) Zobna nitka bi morala biti del redne higiene, saj z njo odstranjujemo obloge, polne bakterij, iz medzobnih prostorov. Pomembno je vedeti, da zobe ne čistimo ostankov hrane, temveč bakterij. 2.) Ščetkanje jezika je prav tako nujen del rutine, saj je hrapava površina tega organa sanjsko gojišče za mikroorganizme.
3.) Po umivanju zob ust ne speremo z vodo. Zobna pasta vsebuje fluoride, ki naj bi krepili sklenino. Če po ščetkanju usta speremo, speremo tudi fluor. Zvečer zato pustimo ostanke zobne paste na zobeh.
Vsake toliko se oglašajo zagovorniki naravnih zobnih past brez fluora in alternativnih načinov čiščenja zob a stroka in znanstvena dejstva govorijo svoje: vsaj enkrat dnevno zobe operimo z zobno pasto s fluorom.
4. Mehka zobna ščetka je boljša od trde
Ko ščetkamo zobe, nikar ne pritiskajmo premočno. S površine zob želimo odstraniti le obloge (ki so mehke) z bakterijami – če imamo zobni kamen, naj ga odstrani zobozdravnik! Mehke zobne ščetke z večjim številom ščetin zobe očistijo bolj natančno, kot trde.
Raziskave so potrdile tudi koristnost električnih zobnih ščetk, ki v krajšem času zobe očistijo do enake mere kot skrbno ščetkanje ‘na roko’.
5. Pozabite na belilne izdelke in se izogibajte živilom, ki puščajo madeže
Nikar ne nasedajte oglasom za belilne paste: te so v najboljšem primeru neučinkovite, v najslabšem pa poškodujejo sklenino zob. Poškodovana sklenina pa je bolj dovzetna za madeže in karies! Zavedajte se, da z nobeno pasto ne boste dosegli holivudskega nasmeha iz filmov, saj gre ta predvsem na račun porcelanskih prevlek (ali izjemno dobrih genov redkih izbrancev). Bodimo realni.
Nasveti za naravno beljenje zob, denimo z jagodami, so prav tako vprašljivi, opozarjajo zobozdravniki, ki svetujejo, da jagode uživamo le v sklopu 3-5 dnevnih obrokov in ne kot ‘belilno’ sredstvo.
Živila, ki puščajo madeže na zobeh, so predvsem kava, čaj, rdeče vino, temno sadje (borovnice) in zelenjava (rdeča pesa), kurkuma itd. To so pogosto živila, katerih ostanke težko odstranimo s kuhalnice in lesene deske za rezanje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej