Najbrž se je tudi tebi že kdaj zgodilo, da si sedel poleg nekoga, ki vedno poje trikrat več kot ti, pa ima veliko manj kilogramov. Tisti, ki je poskusil, ve, da se je odvečnih kilogramov precej težko znebiti, saj se kot bumerang vrnejo nazaj. Seveda je pri izgubljanju kilogramov najpomembnejša telesna aktivnost, pomembna pa je tudi človekova presnova. Težava je predvsem počasen metabolizem, ki pa ni v popolnosti odvisen od genov. Na ta biološki proces, ki se nanaša na pretvorbo hrane v uporabno energijo v telesu, vpliva predvsem tvoja prehrana, gibanje, pa tudi količina spanja. In kako lahko pravzaprav svoj metabolizem izboljšaš?
1. Skušaj imeti redne obroke na vsake 2 do 3 ure
Pri prehrani je najbolj pomembno to, da so obroki redni in da jih uživaš na vsake 2 do 3 ure. Če si nagnjen k temu, da določene obroke, kot je zajtrk, izpustiš, boš s tem svoj metabolizem upočasnil, saj bo telo začelo porabljati lastne zaloge. Kasneje bo najverjetneje tvoj obrok veliko večji kot bi bil v primeru, da si zajtrk pojedel.
2. Obroki naj bodo bogati z beljakovinami in vlakninami
Raziskava ameriške univerze Georgia State University je pokazala, da imajo ljudje, ki jedo vsake 2 do 3 ure, manj telesne maščobe in hitrejšo presnovo kot tisti, ki pojedo zgolj 2 ali 3 obroke na dan. Vendar tu niso mišljeni slani prigrizki, temveč mini popoln obrok – z zelenjavo in zdravimi viri beljakovin, kot so jajca, piščanec ali oreščki. Uživanje živil, ki imajo visoko vsebnost vlaknin, je eden izmed boljših načinov za izboljšanje metabolizma. Poleg tega ima zelenjava zelo malo kalorij, a veliko hranilnih snovi.
3. Katera živila pospešujejo metabolizem?
Za vitalen metabolizem so koristne ribe, predvsem zaradi omega 3 maščobnih kislin, ki lahko dramatično pospešijo tvojo presnovo. Ribje olje namreč povečuje raven encimov, potrebnih za izgorevanje maščob. Priporočljiva so tudi naslednja živila: zeleni ali pravi čaj, kava, jabolka, grenivka, špinača, tofu, piščanec, meso bogato z beljakovinami, ovseni kosmiči ter kozarec mleka ali jogurt z manj maščobe, saj kalcij metabolizem pospeši.
4. Skušaj vzdrževati vsakodnevno fizično aktivnost
Metabolizem je proces obdelovanja beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob za zadostno energijo, ki jo telo potrebuje za svoje delovanje. Telo pa kuri maščobe le takrat, ko potrebuje energijo, zato je vadba zelo pomembna. Dodatno energijo telo potrebuje prvi dve uri intenzivne vadbe, kot so treningi za moč s težjimi utežmi. Mišice porabijo veliko kalorij, zato več mišic kot imaš, več jih boš pokuril, tudi v mirovanju.
5. Pomanjkanje spanja upočasnjuje metabolizem
Preskakovanje spanja lahko spremeni človekovo presnovo. Sanjay Patel, iz univerze v zvezni državi Ohio pravi, da lahko pomanjkanje spanja zmanjša število kalorij, ki jih telo porabi, medtem ko spiš – za osnovne življenjske potrebe kot je črpanje krvi, dihanje in popravilo poškodovanega tkiva. Za normalno delovanje metabolizma je potrebno vsaj osem ur počitka dnevno.
Se res metabolizem z leti upočasni?
Metabolizem se s starostjo upočasni, vendar predvsem tistim, ki so v kasnejših letih svojega življenja veliko manj telesno aktivni. Raziskave kažejo, da lahko ljudje, ki ohranjajo stopnjo telesne aktivnosti skozi celotno življenjsko dobo, pričakujejo zelo majhen upad vitalnosti metabolizma.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej