Pravilna uporaba klime v vročih poletnih dneh je še kako pomembna. Obenem te zaščiti pred neljubimi zdravstvenimi tegobami, hkrati pa ti ugodna klima v kabini avtomobila kot vozniku, sovozniku ali potniku zadaj pomaga pozabiti ne pasje temperature, da se lahko stoodstotno osredotočiš na dogajanje na cesti. Kar je še najpomembnejši pozitivni stranski učinek.
Pravilna uporaba klime ob vstopu v avto
Kadar je avto dlje časa izpostavljen neposrednemu vplivu sonca, se kabina tega lahko segreje tudi do petdeset stopinj Celzija. V takšnih primerih bi bilo skrajno napačno, če bi se kar usedel za volan, klimatsko napravo svojega jeklenega konjička nastavil na maksimum ter se odpeljal. Temperaturna razlika, ki bi se tako vzpostavila zaradi klimatske naprave, bi pomenila pravi šok za telo, zato je treba avto pred pričetkom vožnje dobro prezračiti. Odpri vsa okna avtomobila in počakaj kakšno minuto ali dve. Ko spelješ, lahko imaš okna še nekaj časa odprta, tako da se avto še dodatno prezrači. Toda pazi. Ljudje smo različni in tako prepih v avtu različno vpliva na nas. Nekaterim sploh ne škodi, medtem ko lahko pri drugih izzove močne glavobole (tako kot napačno uporabljena klimatska naprava).
Nekateri celo priporočajo vklop klime med samim zračenjem avtomobila pred pričetkom vožnje. Iz okoljevarstvenih razlogov Moški.si odsvetuje od takšnega delovanja.
Prevelike temperaturne razlike so škodljive
Ker so prevelike temperaturne razlike škodljive, tudi med vožnjo ni priporočljivo nastaviti prenizko temperaturo v potniški kabini. Strokovnjaki priporočajo, da naj bo razlika med temperaturami zunaj in v avtomobilu največ 5 do 7 stopinj Celzija. To velja predvsem za prve minute po pričetku vožnje. V kolikor imaš pred seboj večurno vožnjo, lahko temperaturo v kabini seveda postopoma zmanjšuješ do neke smotrne temperature, ki pa spet ne sme biti prenizka. Ne pozabi, da ko boš zapustil avtomobil, lahko telo doživi obraten šok.
Za manjšo obremenitev klimatske naprave je priporočljiva nastavitev za kroženje zraka v potniški kabini. Na ta način klimi ni treba ohlajati izredno vročega zraka od zunaj, temveč za hlajenje uporablja že ohlajeni zrak v notranjosti avtomobila, pa še avtomobil bo hitreje ohlajen.
Pihanje usmeri stran od telesa
Od pravilne uporabe klime med vožnjo je odvisno tudi, kako imaš nastavljene prezračevalne šobe. V kolikor je le možno, naj bodo te usmerjene vstran od telesa. Če to ne gre, pa je skrajno pomembno, da ti klima ne piha neposredno v glavo oziroma oči. Pri večini to izzove hude glavobole, lahko celo granulom.
Kljub avtomatski klimi, ki bi naj sama skrbela za uravnovešeno hlajenje zraka, priporočamo vseskozi uporabo klime na najnižji možni stopnji. Le tako, in ob upoštevanju zgoraj opisanih navodil, se boš resnično izognil neljubim težavam, ki so povezane z napačno uporabljeno klimo.
Za konec pa še en praktični nasvet: za zmanjšanje segrevanja armaturke in sedežev in posledično celotne potniške kabine lahko uporabiš mehanično zaščito pred vdorom svetlobnih žarkov, ki jo postaviš za vetrobranskim steklom v notranjosti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej