Kaj je čir na želodcu?
Gre za zelo boleče razjede na predelu želodca, na začetku tankega črevesja, včasih pa tudi na požiralniku ali dvanajsterniku, ki so navadno dolge vsaj pol centimetra ali več.
Zdravo tkivo želodca in črevesja je zaščiteno pred kislino, ki jo dobimo preko hrane in pijače, kadar pa ta zaščitna obloga ne funkcionira pravilno, lahko pride do čira na želodcu.
Kaj povzroča čir na želodcu?
Včasih je med zdravniki veljalo prepričanje, da se pekoče rane na želodcu pojavijo kot posledica uživanja močno začinjene prehrane, prenajedanja ali stresa, vendar je dandanes jasno, da to ne drži. Sicer je res, da stresno življenje, kajenje, alkohol in nepravilna prehrana povečajo možnost za prebavne težave, npr. bolečine v želodcu, vendar pa čira na želodcu neposredno ne povzročajo.
Čir na želodcu je v kar 70-90 % posledica prisotnosti spiralne bakterije Helicobacter pylori, ki prebiva in se množi v kislem okolju želodca. Navadno bakterija ne povzroča nobenih težav, včasih pa razdraži želodčno sluznico, zaradi česar se oblikuje čir na želodcu, ki se postopoma vse bolj širi. Kar polovica svetovnega prebivalstva naj bi bila okužena s to bakterijo, vendar številni ne čutijo nobenih negativnih posledic.
Bakterija je sicer nalezljiva in se lahko prenese s telesnim stikom, npr. poljubljanjem. Čir na želodcu lahko povzroča tudi dolgotrajno jemanje določenih zdravil proti bolečinam: aspirina, ibuprofena, advila itd. Da bi preprečili razvoj čira, je zdravila potrebno jemati med obrokom, sicer pa je pametno preizkusiti več različnih tablet.
Simptomi čira na želodcu
Eden najbolj prepoznavnih znakov čira na želodcu je pekoča bolečina v trebuhu, ki se najpogosteje pojavi tri ure po obroku. Pogosti so tudi občutek hitre sitosti in težkega trebuha, spahovanje, slabost po zaužitju hrane in pijače, nepojasnjena izguba kilogramov, bruhanje, pri čemer nekateri izločajo tudi kri, črno blato z vonjem po železu (zaradi oksidacije železa iz hemoglobina), izguba apetita, kri v blatu itd.
Značilno je tudi to, da se simptomi čira na želodcu večkrat pojavljajo v intervalih: nekaj tednov jih zaznamo, temu sledi obdobje brez težav, nato pa se situacija ponovi.
Odkrivanje in zdravljenje čira na želodcu
Čir na želodcu je nujno potrebno ozdraviti, saj notranje krvavitve iz rane lahko sčasoma povzročijo slabokrvnost, natrgano želodčno tkivo pa ni le boleče, ampak vodi do hudih prebavnih težav. Čir na želodcu se odkrije s pomočjo testov za odkrivanje bakterije Helicobacter pylori.
Test dobiš tudi v lekarni, sicer pa ga opravi zdravnik, pri čemer analizira kri, blato ali ustni zadah. Pri slednjem pred testom spiješ radioaktivni karbon, nato pa pihneš v zatesnjeno vrečo. Če je bakterija prisotna, se bo karbon v sapi izločil v obliki karbonovega dioksida. Zdravniki pogosto opravijo tudi pregled prebavil z mikrokamero.
Zdravljenje vključuje tablete, ki zmanjšujejo količino kisline, ki poškoduje želodčno steno, spremembo prehrane ter antibiotike in druga zdravila, ki pobijejo bakterije. Pogosto se predpišejo tudi zdravila za krepitev in celjenje želodčne sluznice, terapija pa navadno traja vsaj nekaj tednov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej