Dejavniki tveganja za raka penisa
Rak penisa je precej redka bolezen, pri kateri se v penisovem tkivu razvijejo maligne (rakave) celice. Rak penisa je pogostejši pri moških, starejših od 60 let in vseh tistih, ki kot dojenčki niso bili obrezani, saj nadaljnje obrezovanje v odrasli dobi nima več enakega preventivnega učinka.
Obolenje je na srečo zelo redko, saj v Evropi in Severni Ameriki zboli le eden od 100.000 moških, v ZDA pa zaradi raka penisa umre zgolj 0,1 % moških. Precej bolj pogost je rak penisa v Afriki, saj ga v nekaterih območjih dobi kar 10 % moške populacije. Bolezen je še vedno precej neraziskana in slabo razumljena, preostali dejavniki tveganja pa so naslednji:
– Okužba s HPV virusom in menjavanje partneric
Okuženost z virusom HPV (človeški papiloma virus) lahko poveča možnost za raka penisa. Virus je še posebej nevaren zato, ker ga je precej težko prepoznati in pravočasno zdraviti, saj bolnik pogosto ne zazna nobenih simptomov.
Bolezen je tudi nalezljiva, saj se prenaša s spolnimi odnosi. Najbolj nevaren je nezaščiten seks z menjavanjem partneric, saj prav to lahko povzroči raka penisa. Za bolezen so bolj dovzetni tudi moški, ki so se v preteklosti zdravili zaradi genitalnih bradavic ter tisti, ki imajo fimozo: bolezen, pri kateri je kožica tako ozka, da je ni mogoče povleči čez glavico penisa.
– AIDS
Rak penisa se pogosteje razvije pri moških, obolelih za AIDSOM, kar naj bi bilo povezano s splošnim slabšanjem imunskega sistema in zato večjo dovzetnostjo za obolenja.
– Način življenja
Sem spada predvsem ustrezna intimna higiena, saj raka penisa lahko povzroči slabo umivanje in pomanjkljivo odstranjevanje bele snovi pod kožico penisa, ki jo poznamo po ljudskem izrazu ‘beli sirček.’
K bolezni pa lahko prispeva tudi kajenje, saj z inhaliranjem cigaretnega dima v telo vsrkaš škodljive kemikalije, ki poškodujejo tvoje DNK celice in sčasoma povzročijo nastanek rakavih celic. Kajenje tudi poslabša učinkovitost telesne odpornosti zoper že omenjeni virus HPV.
Simptomi raka penisa
Rak penisa se kaže v različnih nenavadnih tvorbah na penisu, ki jih lahko prepoznaš kot: bradavice ali bunkice na konici penisa, odprto srbečo ali pekočo ranico, splošno srbečico in občutljivost tkiva penisa, kakršnokoli spremembo v barvi kože penisa ipd.
Bolezen poteka v štirih stopnjah, znak, da je bolezen že v zadnjih fazah, pa je krvavenje iz ran in bolečina, ki zamenja zbadanje. V prvi fazi bolezni rak penisa napade zgolj glavico, v nadaljnjih fazah pa se lahko razširi po celotni površini in včasih napreduje tudi v limfni sistem. Problematično je predvsem to, da mnogo moških ignorira omenjene začetne simptome in zdravnika zato ne obišče v prvih fazah bolezni, ko je zdravljenje bolj uspešno.
Zdravljenje raka penisa
Raka penisa bo najprej potrdila biopsija, torej analiza tkiva penisa, kasneje pa bo zdravnik precenil, ali se bo rak morda lahko ozdravil že z laserskim obsevanjem, ki je primerno predvsem za manjše površinske tumorje, ali pa bo za zdravljenje raka penisa potrebna kemoterapija.
V primeru neuspešne obravnave navadno sledi radiacija ali operacija, kjer se odstrani zgolj tumor, v primeru velikih tumorjev pa se odstrani celotni penis, čemur nato sledi rekonstrukcija – največkrat se tkivo penisa ustvari iz pacientove roke.
Soočanje z rakom penisa
Enako pomembno kot soočanje z zahtevnim zdravljenjem, ki je v primeru zgodnjega odkritja bolezni uspešno v 65 odstotkih, je soočanje s psihično tesnobo bolnikov z rakom penisa.
Moški na bolezen gledajo drugače kot ženske, saj raziskave kažejo, da je mnoge strah in sram lastne nemoči, zato v tem primeru še toliko bolj pomagajo pozitivni pogovori s partnericami in prijatelji.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej