Najpogostejši rak – rak prostate
Rak prostate je od vseh vrst rakov na prvem mestu po pojavnosti med Slovenci, odkrijejo 900 novih primerov na leto, kar ga hkrati dela za drugo najpogostejšo bolezen moških po 50. letu. Rak prostate nima običajnih simptomov bolezni prostate, saj ne povzroča nobenih posebnih težav pri uriniranju.
Zaradi tega morajo bolnike z rakom prostate urologi in splošni zdravniki aktivno iskati z določanjem vrednosti PSA v krvi in rednimi pregledi. Če je rak prostate zgodaj odkrit, je zdravljenje zelo uspešno, saj z operacijo v celoti odstranijo prostato s semenskimi mešički, pri napredovali bolezni pa pridejo v poštev predvsem hormonska zdravila.
Povečanje prostate pesti 30 milijonov Evropejcev
Benigna hiperplazija prostate je povečevanje prostate in je proces, ki se odvija skupaj s staranjem moškega. Je najpogostejša bolezen moških po 50. letu starosti, za njo pa naj bi trpelo okoli 30 milijonov moških po vsej Evropi. Pri povečanju prostate pride do razraščanja žleznega tkiva v notranjem delu žleze, kar ovira pretok seča iz mehurja.
Od moških, ki trpijo zaradi povečane prostate, se jih zdravi le med 25 in 30 odstotki, med temi je zdravljenje uspešno za polovico. Benigno hiperplazijo prostate zdravimo z zdravili, v skrajnem primeru pa s kirurškim posegom.
Simptomi, ki nakazujejo, da s prostato ni vse v redu
Simptomi, ki kažejo na eno od bolezni prostate so vezani na težave z odvajanjem vode: pogosto mokrenje, težavno mokrenje, počasno in nepopolno praznjenje mehurja, slab in prekinjen curek urina, težave s potenco in pogosta vnetja sečil.
Pri določanju simtomov in bolezenskih znakov si lahko pomagate tudi sami: s pomočjo diagnostičnega vprašalnika, ki ga dobite pri urologih – uradno se imenuje Mednarodni vprašalnik o simptomih prostate IPSS.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej