1. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Starost
Več kot 80 odstotkov moških, ki jih doleti srčni infarkt, je starejših od 65 let, vseeno pa se tveganje za infarkt precej poveča že po dopolnjenem 45. letu starosti.
Zanimivo pa je to, da imajo moški, ki jih srčni infarkt doleti v pozni starosti, v primerjavi z ženskami v visoki starosti in z istim stanjem, večje možnosti za preživetje.
2. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Povišan holesterol in nivo trigliceridov
Visoka vsebnost škodljivega holesterola v krvi poveča možnost za srčna obolenja, ker zamaši arterije, vključno s tistimi, ki srce oskrbujejo s kisikom. Enako velja za povišan nivo trigliceridov (preprostih maščob) v krvi.
Trigliceridi shranjujejo neporabljene, odvečne kalorije, ki si jih nakoplješ s prekomernim hranjenjem, še posebej z ogljikovimi hidrati, katerih ne porabiš s telesno vadbo. Povišan nivo trigliceridov v krvi je med 2,3-5,6 mmol/L, povečan nivo holesterola pa predstavlja vrednost med 5-6.4 mmol/L.
Za uravnavanje nivojev holesterola in trigliceridov v krvi lahko poskrbiš s pomočjo zdrave prehrane s čim manj maščobami, redno telovadbo, pozoren pa bodi tudi na obseg pasu, ki naj ne presega 92 centimetrov.
3. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Pomanjkanje telesne vadbe in debelost
To dvoje ni nujno povezano eno z drugim, vsekakor pa se oba faktorja tičeta skrbi za zdravo telo. Ljudje, ki se redno gibljejo, ne skrbijo le za dobro fizično kondicijo in oblikovane mišice, ampak tudi za zdravo srce in ožilje ter s tem za zmanjšanje tveganja za srčni infarkt.
Debelost je prav tako sovražnik zdravega telesa, srce debelega človeka pa se mora, tudi ob povsem običajnih aktivnostih, precej bolj naprezati. Poleg tega je debelost pogosto povezana s povišanim pritiskom, holesterolom ter diabetesom, ki so vsi dejavniki tveganja za srčni infarkt.
4. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Visok krvni pritisk in diabetes
Visok krvni pritisk lahko poškoduje arterije, ki oskrbujejo srce, ki se zato bolj splošči, njegovo delovanje pa postane manj učinkovito. Povišan krvni pritisk je lahko podedovan, še bolj pa je nevaren v kombinaciji s kajenjem, alkoholizmom ali diabetesom. Dejstvo je, da kar tri četrtine ljudi s sladkorno boleznijo umre zaradi takšne ali drugačne bolezni srca in ožilja.
5. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Alkohol in kajenje
Prevelike količine alkohola lahko dvignejo krvni tlak in povečajo nivo trigliceridov, kar je lahko kombinacija, ki privede do srčnega infarkta. Prav tako so temu bolj izpostavljeni kadilci, ki imajo kar 2- do 4-krat večjo možnost za srčni infarkt kot nekadilci.
Povečanemu tveganju, čeprav v nekoliko manjši meri, so izpostavljeni tudi kadilci cigar in pip, zanemarljivo pa ni niti pasivno kajenje. Vzrok je v kemikalijah tobaka, ki poškodujejo krvne celice, krvna tkiva in slabšajo delovanje srca.
6. Dejavnik tveganja za srčni infarkt: Dedna in rasna nagnjenost
Žal so moški, katerih starši ali stari starši so doživeli srčni infarkt, k temu bolj nagnjeni tudi sami. Obstaja genska nagnjenost k boleznim srca in ožilja, nekateri pa podedujejo tudi povišan krvni tlak, ki je prav tako povezan s srčnim infarktom.
Večje tveganje za bolezen obstaja tudi pri Afroameričanih, mehiških Američanih, ameriških Indijancih, Havajčanih in azijskih Američanih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej