Znanstvenica Isabelle Dean je skupaj s kolegi z University of Sheffield našla odgovor na vprašanje, zakaj smo ljudje tekom evolucije pred davnimi leti odvrgli kožuh, medtem ko so dlake na rokah, nogah in (pri nekaterih) po trupu pa ostale. Jasno je, da dlake ne ščitijo pred mrazom in vlago, kakšna je torej njihova funkcija? Odgovor je sila preprost: dlake naj bi nas ščitile pred krvosesi paraziti kot so klopi, muhe in stenice. »Na podlagi rezultatov raziskave je moč sklepati, da nas redka poraščenost po telesu vsaj deloma ščiti pred napadi parazitov«, je povedala Isabelle Dean.
S pomočjo dlak hitreje zaznamo parazite
Da bi znanstveniki lahko dokazali svojo hipotezo, so desetim ženskam in devetnajstim moškim pobrili podlaket. Najprej so znanstveniki na pobrito podlaket položili stenico tako, da testiranci tega niso videli. Njihova naloga je bila, da povedo trenutek, ko stenico začutijo oziroma zaznajo na svoji roki. Nato so znanstveniki postopek ponovilo z roko, ki ni bila pobrita. Rezultat je bil pri vseh enak. Vsi so stenico zaznali prej na poraščeni roki. Poleg tega so se moški z bolj poraščenimi rokami odzvali še hitreje kot njihove ženske kolegice, kar je hipotezo dodatno podkrepilo.
Paraziti zaradi dlak potrebujejo dlje, da nas ugriznejo
Študija je pokazala, da nas dlake ščitijo pred paraziti. Stenice naj bi namreč potrebovale dlje časa, da so se prebijejo skozi dlake in tako našle primerno mesto za ugriz. Med iskanjem primernega mesta za ugriz so stenice porabile seveda tudi več energija, človek pa ima s tem dodatno prednost, da zajedavca na svojem telesu najde še pred (usodnim) ugrizom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej