Branko Pirš, specialist dermatolog, nam je razložil, kje se glivice najbolj pogosto razvijejo in kako jih odpraviti.
Glivice in šport
“Glive se najraje razmnožijo v prevelikem številu na mestih, ki so vlažna in topla. Najpogosteje je to na sluznicah v telesnih vodlinah, na koži pa na nogah, predvsem med prsti nog,” poudarja dr. Pirš. Glivice se najpogosteje razvijejo pri zelo aktivnih osebah, posebej pri športnikih. Velikokrat se razmnožujejo tudi pod dojkami in v pregibih, v določenih ugodnih okoliščinah pa lahko povzročajo težave kjerkoli na telesu, vključno z lasiščem.
Simptomi glivic
V začetnih stadijih okužbe oseba skorajda nima težav, prvi simptom pa je ponavadi srbenje prizadetega dela kože. “Na koži lahko vidimo rdečino, ki se zelo počasi širi, saj se glive razmnožujejo zelo počasi. V kolikor je prisotna okužba lasišča, se dlake oziroma lasje na mestu okužbe odlomijo,” pravi dr. Pirš. Pozni znaki okužbe so tudi rdečina in kolobar prizadete kože, ki se širi v okolico.
Kako glivice odpravimo?
Za zdravljenje glivic so na voljo številni učinkoviti in predvsem varni preparati. “Imenujemo jih antimikotiki, lahko jih uporabljamo v obliki krem, ki so primerne za povrhnje in manjše okužbe kože. Za globlje okužbe ali večje površine pa uporabljamo zdravila v obliki zdravil.” V zadnjem času poskušajo določene vrste gliv zdraviti tudi s svetlobnimi viri, na primer z laserjem, saj svetloba glive poškoduje. “Tako se izognemo stranskim učinkom zdravil, je pa res, da zaenkrat učinkovitost tovrstnega zdravljenja ni povsem potrjena.”
Glivice rastejo počasi, zato je tudi zdravljenje dolgotrajno. Odvisno je predvsem od mesta, velikosti okužbe in vrste povzročitelja. “V primeru okužbe lasišča je zdravljenje praviloma najdaljše, saj se glive zadržujejo v lasnih foliklih, kamor zdravilo težje prodira.” Dolgotrajno je tudi zdravljenje nohtov, ki lahko traja nekaj mesecev. Praviloma je najkrajše zdravljenje okužbe med prsti nog, za katerega ponavadi z lokalnim preparatom zadostuje mesec dni terapije.
Kako lahko okužbo z glivicami preprečimo?
“V glavnem preprečimo okužbo z glivami tako, da vzdržujemo kožo suho. Prav tako pazimo, da v skupnih prostorih, kjer se zadržuje večje število ljudi, ob bazenih, kopališčih, v telovadnicah, nosimo zaščitna obuvala,” opozarja dr. Pirš. Okužbo lahko preprečimo tudi tako, da z osebami, ki so okužene, ne prihajamo v neposreden v stik. “Okužba se lahko prenese tudi iz živali na človeka, najpogosteje so to hišni ljubljenčki kot so mačke in mali glodalci – hrčki, zajci in morski prašički.”
Kdaj moramo zaradi glivi k zdravniku?
Dr. Pirš odgovarja: “V kolikor se glive razmnožijo na količino, ki povzroča težave, priporočamo, da obiščete zdravnika dermatologa. V veliko primerih namreč vidimo, da žarišče ali vnetje, ki nastane, ni zaradi glivic, ampak so vzrok bakterije ali celo kakšen nevarna tvorba, ki jo pacienti sami nepravilno zdravijo.” S pregledom dermatolog tudi svetuje najbolj ustrezno in pravilno terapijo, ki omogoča najhitrejše zdravljenje glivic. “Veliko je sicer tudi domačih proizvodov, za katere trdijo, da so učinkoviti, vendar za to ne obstaja nobenega dokaza. Za to potrebujemo testiranje, predvsem pa je potrebno preveriti varnost preparatov, ki jih uporabljamo.”
Okužbe z glivicami so precej pogoste
“Dermatologi se ukvarjamo z boleznimi kože in ker so okužbe kože med njimi, seveda vidimo veliko bolnikov prav z okužbami z glivami,” navaja dr. Branko Pirš. “Ker smo Slovenci po duši športen narod, je mogoče teh okužb nekoliko več, vendar jih znamo dermatologi zelo dobro obvladati, zato je vsak strah odveč.”
Za vse ostale informacije o glivičnih obolenjih se lahko pozanimate na e-naslovu: branko.pirs@dermacenter.si ali kontaktni številki: 031 876 104.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej