Čeprav se bazenski vodi dodaja klor, ki naj bi poskrbel za vse nezaželene organizme, pa v njej vseeno najdemo znatne količine fekalij, predvsem zaradi slabih higienskih navad kopalcev… Kako varno je kopanje v bazenu?
Nevarne črevesne bakterije v bazenski vodi
Ameriški ekvivalent našemu IVZ (Inštitut za varovanje zdravja) je na javnih kopališčih, vodnih parkih in bazenih, do katerih ima dostop le omejen del javnosti (npr. na univerzah, v športnih klubih) vzel vzorce vode, rezultati analize pa so bili šokantni. Več kot polovica vzorcev je bila namreč okužena z bakterijo E. coli, katere vir je znan – človeško blato.
Zakaj je v bazenski vodi blato?
Odgovor, seveda, leži v pomankljivi higieni. Dovolj je, da se določen delež kopalcev pred vstopom v bazen ne umije dovolj temeljito in ob koncu dneva bo v bazenu znatna količina fekalij, ki pa jih seveda ne vidimo, niti jih ne vonjamo (predvsem zaradi klora). V ameriškem primeru so raziskovalci ocenili, da v povprečju kopalec v vodo vnese 0.14 grama fekalij. Nikar si ne domišljajmo, da je pa pri nas vse drugače.
Kakovost vode v slovenskih bazenih
Res je, da IVZ redno kontrolira vzorce vode v slovenskih bazenih, pri tem pa bode v oči, da se ti testi osredotočajo bolj na posredne indikatorje kakovosti vode. Merijo denimo količino trihalometanov (tvorijo jih organske snovi človeškega izvora, ki reagirajo s klorom) in količino klora v vodi. Po IVZ-jevih raziskavah sicer lahko sklepamo o varnosti oz. neškodljivosti vode v bazenih, da pa bi lahko primerjali kakovost bazenskih voda v Sloveniji z ameriškimi, bi morali naši opraviti nekoliko bolj podrobne analize vzorcev. Oglejte si poročilo Inštituta za varovanje zdravja o kakovosti bazenskih voda v Sloveniji za leto 2012.
Klor je še vedno najbolj učinkovito razkužilo za vodo v bazenih
Če je bazen ustrezno kloriran, bakterije, kot je E. coli, v njem ne preživijo dolgo. Bazenska voda z ustreznim pH-jem bakterijo E. coli ubije v eni minuti, virus hepatitis A pa v 16 minutah. Lahko pa v vodi najdemo tudi druge povzročitelje bolezni (predvsem parazite, kot sta giardia in crypto), ki se kloru upirajo dlje. Vseeno pa kopanje v bazenih velja za varno. Pozorni bodite na bistrino vode – res je, da na videz čista voda še ne pomeni, da je vse v redu, motna voda pa je definitvivno jasen znak, da je nekaj narobe.
Higienska navodila za kopalce
Če bi vsi obiskovalci upoštevali ta enostavna higienska pravila, bi bilo kopanje v bazenih veliko bolj brezskrbno. Pa vi, kako dosledni ste?
– Ne plavajte, če imate drisko.
– Oprhajte se z milom, preden vstopite v bazen.
– Pred vsakim naslednjim vstopom v bazen stopite pod prho, da se sperete.
– Po manjši in veliki potrebi se oprhajte, po menjavi plenic dojenčku pa si umijte roke.
– Ne požirajte bazenske vode.
Če so z vami otroci:
– Otroke vsake pol ure peljite na WC.
– Če imate dojenčka, ga previjajte v previjalnici ali v sanitarijah in ne ob bazenu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej