Za bolečine v križu smo ponavadi krivi sami
Bolečina v križu je znak prizadetosti ene ali več hrbteničnih struktur in zanjo smo pogosto krivi sami, saj je posledica slabih navad in nepravilnega ukrepanja v primeru pojava bolečin. Vzrokov za bolečine v križu je veliko, najsi gre za napačno držo, pretežko fizično delo ali nepravilne položaje sedenja. Velikokrat je vzrok bolečin tudi nateg križa, zdrs medvretenčnih ploščic ali degenerativne spremembe. Bolečina, ki je zjutraj hujša in se izboljšuje z gibanjem in raztegovanjem, je pogosto znak poškodbe mišice, tista, ki se širi po hrbtu navzdol v eno ali obe nogi, pa je znak išiasa.
Če imate v križu bolečine, nikar ne mirujte predolgo
Bolečino v križu si je potrebno lajšati s segrevanjem ali hlajenjem bolečega mesta, nikakor pa ne smemo mirovati več kot dan ali dva. Vzdrževanje telesne dejavnosti je namreč nujno potrebno, saj bolečine z mirovanjem postanejo močnejše, aktiviranje mišic in kosti pa je po dolgem mirovanju zato toliko težje. Potrebno je raztegovanje in krepitev hrbteničnih mišic, pomaga pa tudi masaža. Prej ko boste z vsakodnevnimi aktivnostmi zopet začeli, prej boste bolečino olajšali.
Ko se bolečina v križu pojavi prvič, je potrebno obiskati zdravnika
Ko se bolečina pojavi prvič, je obisk pri zdravniku nujen, saj je treba določiti njen izvor, postaviti diagnozo in izključiti vsa resnejša in potencialno ogrožajoča obolenja. Poleg tega je zdravniška pomoč nujna v primeru, če bolečine v križu spremljajo težave z odvajanjem vode in blata, omrtvelost in zbadanje ali slabost v spodnjem delu telesa. Tudi nestabilnost v pokončnem položaju in težave pri premikanju nog so nujen razlog za obisk zdravnika.
Bolečino v križu lahko poslabšate z marsikaterimi dnevnimi opravili
Bolečino v križu lahko poslabšajo nepravilni položaji telesa ter slabe navade kot so dolgotrajno sedenje, vožnja in ležanje ter dolgotrajni enaki položaj telesa pri delu. Za bolečine v križu so velikokrat problematična tudi nizka in preveč mehka sedišča ali ležišča ter predvsem nepravilno dvigovanje težkih bremen. Vsekakor k bolečinam pripomore tudi nenehna napetost in stres.
Kako lahko sami preprečite nastanek bolečine v križu?
Pri preprečevanju bolečin v križu je potrebna predvsem skrb za pravilno telesno težo ter zmerna športna dejavnost. Bodite pozorni na to, kako sedite pred računalnikom ali televizijo ter kakšna je sicer vaša drža. Pri opravljanju vsakodnevnih opravil je nujno potrebna pazljivost pri vzdigovanju težkih bremen. Če je bolečina kronična, je potrebno učvrstiti tudi mišice trupa, predvsem trebušne, saj pomembno prispevajo k pravilni drži in s tem k pravilni legi hrbteničnih segmentov. Izogibati se je potrebno dolgotrajnemu sedenju, zato je pri celodnevnem delu z računalnikom potrebno na vsako uro opraviti nekaj razteznih vaj. Vsekakor je pri bolečinah v križu najslabša izbira ta, da preprosto mirujete in čakate, da bolečina izgine.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej