Iz Azije se je v naše kraje razširila zelo nevarna rastlina s slovenskim imenom orjaški dežen (lat. Heracleum mantegazzianum). To strupeno kobulnico so k nam prinesli ljubitelji eksotičnih rastlin, saj ima trajnica zanimive cvetove in je precej nezahtevna. Prav njena trdoživost in agresiven način razmnoževanja (krilati plodovi jo razširijo z vrtov v divjino, kjer tvori goste, težko prehodne nasade) pa zdaj povzročata preglavice mnogim, ki jo srečajo.
Orjaški dežen je strupen za kožo in oči
Rastlina se širi kot plevel in zraste od dva do štiri metre v višino, vsebuje pa strupe, ki na koži povzročajo boleče in srbeče izpuščaje, sploh v kombinaciji s sončno svetlobo. Če njen sok zaide v oči, pa lahko povzroči celo začasno ali trajno slepoto.
V Sloveniji poleg orjaškga dežena uspevajo še domorodne vrste deženov; med njimi je splošno razširjen navadni dežen. Domače vrste so bistveno manjše, od orjaškega dežena pa se razlikujejo tudi po nazobčanosti listov ter dlakavosti listnih pecljev in stebel.
Kje v Sloveniji raste?
Orjaški dežen povzroča težave v mnogih evropskih državah, denimo na Madžarskem. Pri nas so to invazivno tujerodno rastlino v večjem obsegu zabeležili zaenkrat le na redkih mestih, a se od tam lahko hitro širi. Dokumentirana rastišča so v Ljubljani, blizu botaničnega vrta, našli pa so jo med drugim tudi v okolici Maribora, Bleda in Kočevja.
Če rastlino opazite v divjini, se ji izognite, če pa raste na vašem vrtu, bodite pri iztrebljanju zelo previdni: oblecite dolge rokave in hlače ter škornje ter se rastline nikar ne dotikajte brez rokavic. Izkopljite tudi korenine, saj je dežen trajnica. Če pridete v stik s sokom rastline mesto takoj zaščitite pred sončno svetlobo čim prej sperite s hladno vodo, nato pa kože še dva dni ne izpostavljajte soncu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej