Poti presnove in izločanja proteinov so že dolgo znane, prav tako kaj se z njimi dogaja pred, med in po treningih ter kakšna je potreba po njih pri različnih vrstah vadbe. Kljub temu kroži naokoli skoraj toliko psevdoresnic in spoznanj o pravi dozi proteinov dnevno, kolikor je fitneserjev. Ne glede na to, da mnogi niso nikoli odprli učbenika na to temo ali prebrali resnih študij, ki so dostopne tudi na internetu, je med njimi veliko zagovornikov principa “več je bolj, ker zihr je zihr”.
Pitati telo s proteini in računati, da se bodo nekam prijeli je tako, kot bi hoteli v štamprle naliti liter vode. Koliko vode bo ostalo v kozarcu?
Potreba po proteinih in sposobnost izgradnje nove in dodatne mišice je pogojena z
- geni
- reakcijo mišice na obremenitev
- vrsto obremenitve
- ciklusom treninga
- zdravstvenim statusom
- metabolno in hormonsko mikroklimo
- prehranskim statusom
in tako naprej.
Umetni vnos določenih hormonov je lahko izredno nevaren
Do povečane vgradnje proteinov lahko pride pri umetnem vnosu določenih hormonov in drugih anabolikov, vendar je tako početje, v kolikor ne gre za nadzorovano klinično zdravljenje določenih bolezni, izredno nevarno in zdravju škodljivo.
Telo lahko po običajnem trenungu vgradi samo omejeno količino absorbiranih beljakovin
Morda ste že videli kmeta ali fizičnega delavca z izklesanim telesom. Skoraj zagotovo si ne pripravlja proteinskih meric ampak živi od paštete, poceni klobas in belega kruha. Daje pa velik poudarek treningu – številne serije in mnoge ponovitve z lopato.
Pomembno je, kdaj beljakovine vnašamo glede na trening
Tudi pri starejših, ki so jih izpostavili treningu in povečali dnevni vnos beljakovin, ta ni vplival na mišično rast. Morda tudi zato, ker je pomembno kdaj beljakovine vnašamo glede na trening. Tu še posebej pridejo do izraza proteinski napitki, namreč, če nam je pomembna mišična hipertrofija, študije potrjujejo čimprejšnji vnos po treningu.
Pomembna je tudi sestava proteinskega napitka, ali uporabljamo čiste beljakovine, tiste z dodanimi ogljikovimi hidrati ipd.
Beljakovine se v črevesju razgradijo do osnovnih gradnikov – aminokislin, ki se absorbirajo v kri. V primeru, da jih vnesemo več kot jih potrebujemo, se v jetrih v procesu deaminacije pretvorijo v sečno kislino, ki nato vstopi v kri in se izloči preko ledvic.
Pri velikih vnosih prihaja do obremenitve jeter in ledvic
Pri velikih vnosih prihaja do obremenitve jeter in ledvic. Pogosto se ob proteinih uporabljajo še drugih preparati in dodatki, in njihov učinek na jetra se sešteva. Zato je treba pri uporabi dodatkov k prehrani in količini užitih proteinov pokazati določeno mero razumevanja in znanja. Zahtevati jo morate tudi od tistih, ki vam pri prehrani svetujejo. Pozorni bodite predvsem pri posebnostih v zdravstvenem statusu ali če sočasno jemljete več različnih dodatkov k prehrani.
Več o prehrani, dodatkih k prehrani ali vnosu proteinov nas lahko vprašate na info@abcfit.si.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej