Vsi ‘vemo’, da ne smemo piti alkoholnih pijač, kadar jemljemo antibiotike. Nove raziskave pa, kot piše BBC, dokazujejo, da alkohol v večini primerov ne moti zdravljenja z antibiotiki in ne povzroča škodljivih stranskih učinkov.
Res ne smemo piti alkohola, ko jemljemo antibiotike?
Kadar želimo odkloniti pijačo, ker iz določenih razlogov ne želimo piti (ko nas denimo čaka naporen dan v službi ali ko nismo razpoloženi), naši prijatelji ne bodo upoštevali izgovorov. Razen, seveda, če rečemo, da smo na antibiotikih. Takrat se bodo vsi razumevajoče sprijaznili z našo odločitvijo. Nove raziskave pa mit o antibiotikih in alkoholu postavljajo na trhle noge.
Antibiotiki vseeno delujejo
Odpornost bakterij na antibiotike
Zdravnik nam, ko nam predpiše antibiotike, razloži tudi, koliko in kako pogosto moramo zdravilo jemati. Če torej dobimo dve škatlici tablet z navodilom, da jih jemljemo vsakih šest ur, to pomeni, da moramo zaužiti vse tablete v teh dveh škatlicah v točno določenem intervalu. Če zdravljenje predčasno prekinemo, ko se nam zdi, da smo že zdravi, ali če tablet ne jemljemo redno, s tem tvegamo, da zdravilo ne bo uničilo vseh bakterij, ki bi jih moralo, s tem pa jim dopušča možnost prilagoditve na antibiotik. Takšne bakterije se kasneje več ne bodo odzivale na zdravljenje in danes obvladljive bolezni lahko postanejo izjemno nevarne.
Zdravniki pravijo, da na večino običajnih antibiotikov alkohol ne vpliva. Seveda pa obstajajo redke izjeme, zato bodite pozorni na opozorila zdravnika in farmacevta in ju v primeru nejasnosti vprašajte, preberite pa tudi lekarniški listek, ki ga najdete v škatlici z zdravilom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej