Električni hladilnik so izumili Francozi sredi 19. stoletja. Pred tem so, tisti, ki so si jih lahko privoščili, imeli hladilne skrinje, izdelane iz iz lesa ter izolacije, v katere je bilo treba polagati led. Shranjevanje pokvarljivih živil je bilo tako pravi izziv.
Shranjevanje mleka po rusko
Mleko, ki se nehlajeno kaj hitro skisa, so ljudje po vsem svetu od nekdaj fermentirali in izdelovali kislo mleko, jogurt, kefir, sir, ali pa so iz njega pridobivali maslo itd. Mleko, ki so ga nameravali zaužiti v svoji sveži obliki, pa so pasterizirali. A pasterizacija, tj. segrevanje na 65°C-85°C, je relativno sodoben izum, ki ga nekateri deli sveta dolgo niso poznali. V mnogih podeželskih delih Rusije so, da bi mleko ohranili sveže, zato v sveže mleko vrgli živo žabo.
In čeprav to zveni precej za lase privlečeno, je ta ukrep dejansko deloval. Znanstveniki na moskovski univerzi so proučili snovi, ki jih določene vrste žab izločajo preko kože in odkrili preko 70 snovi, med njimi veliko takih, ki zavirajo razmnoževanje bakterij in gljiv.
Tudi, če jim je z žabo uspelo ohraniti mleko dlje sveže, pa so še vedno pili mleko, v katerem se je namakala mrtva žaba. Kavo brez mleka, prosim.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej