Znanstveniki so preučevali, kaj se dogaja v našem telesu po tem, ko na prazen želodec popijemo kavo, in ne glede na to, ali je turška, instant ali z mlekom, so vedno prišli do enakega zaključka.
1. Poveča se količina želodčne kisline
Kava v praznem želodcu poveča izločanje klorovodikove kisline v prebavni sistem, kar je še huje pri ljudeh, ki imajo težave z gastritisom in torej že tako povečano količino želodčne kisline. Na tak način se torej povečuje možnost za nastanek želodčnih čirov, sindrom razdraženega žrevesja in želodčnega refluksa.
2. Postanemo tesnobni in bolj podvženi stresu
Kava vpliva na povečanje ravni stresnega hormona kortizola, še posebno, če jo pijemo na tešče. Hrana deluje pomirjajoče na organizem in ublaži negativen učinek kave.
3. Zmanjšuje se količina hormona sreče
Kofein ovira proizvajanje serotonina, nevrotransmiterja, ki je odgovoren za občutek zadovoljstva in sreče. Njegovo pomanjkanje je glavni vzrok za depresijo in duševne bolezni.
Čeprav boste po tem, ko boste na prazen želodec popili prvo jutranjo kavo, občutili hitro izboljšanje razpoloženja, bo razpoloženje čez uro ali dve padlo. Če kavo pijete nekajkrat dnevno, bo izločanje serotonina postalo odvisno od zunanjih dejavnikov in ne več od delovanja organizma.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej