Čeprav vsi vemo, da umivanje zob med tuširanjem prihrani čas, zobozdravniki tej higienski ‘razvadi’ odločno nasprotujejo in za to navajajo kar tri razloge.
Umivanje zob pod prho ni ravno koristna navada
Prvi razlog so po njihovih navedbah visoke temperature, ki vladajo v tuš kabini, zaradi česar se ščetine zobne ščetke zelo hitro obrabijo. Poleg tega jih skrbi tudi prenos bakterij, do katerega lahko pride, ter večja možnost, da med tuširanjem pademo in se poškodujemo.
”Visoka temperatura in para nista dobri za življenjsko dobo zobne ščetke,” pravi Parul Dua Makkar, doktor dentalne kirurgije in lastnik ordinacije PDM Family Dental v New Yorku.
“Izpostavljanje ščetke vročini in vlagi oslabi njene ščetine in zato postane neučinkovita,” dodaja. »Zobno ščetko vedno shranjujte na hladnem in suhem mestu, stran od prh in stranišč, saj se v toplih in vlažnih razmerah bakterije rade razmnožujejo.«
Sicer pa ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) priporoča menjavo zobne ščetke vsake tri do štiri mesece, če so ščetine videti obrabljene, pa tudi prej. Za optimalno zdravje zob CDC predlaga temeljito ščetkanje dvakrat na dan in vsakodnevno nitkanje.
»Umivanje zob pod prho poveča tveganje navzkrižne kontaminacije in nas izpostavi več bakterijam,« se strinja kozmetični zobozdravnik Arun Narang in pravi, da so kopalne kadi in prhe idealna mesta za razvoj bakterij, saj so nenehno mokre in tople ter jih pogosto delimo z družinskimi člani.
“Umivalnik ni tako problematičen kot prha, ker v njem ne stojite kot pod tušem in se ima krtača med dvema uporabama čas posušiti,” je pojasnil za NY Post. “Prav tako umivalnik ne proizvaja pare kot tuš, zato ni toliko vlage.”
”Tudi, če si po umivanju zob pod prho splaknemo usta z antiseptično vodo, ni nobenega zagotovila, da bodo morebitne bakterije odstranjene,” je dodal.
“Nekatere ustne vode trdijo, da ubijejo 99,9 % bakterij v ustih, vendar ni dolgoročnih študij, ki bi to potrdile.” Poleg tega, ugotavlja zobozdravnik, je zdaj znano, da lahko redna uporaba ustne vode škoduje ustnemu mikrobiomu in se ji je treba izogibati.
In čeprav je tveganje padca pod tušem s ščetko in pasto verjetno enako kot pri drugih higienskih izdelkih, je lahko večje, če uporabljamo ustno vodico na osnovi olja.
“Prav tako lahko zaradi mastnih ostankov tla postanejo spolzka tudi po končanem tuširanju,” poudarjajo zobozdravniki.
Za tiste, ki se umivanju zob pod tušem še ne bodo odpovedali, pa je po mnenju zobozdravnikov glavno to, da zobne ščetke spravljajo zunaj tuš kabine.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej