Na kaj moramo misliti pri planiranju naše športne prehrane? Svetuje nam Nejc Bolja, strokovnjak za prehrano in zdravo življenje iz ustvarjalnice Postani & ostani fit.
PREHRANA & ŠPORTNIKI
V zadnjih desetletjih se veliko govori o prehrani športnikov. Dejansko je prehranjevanje športnikov oz. športna prehrana postala že prava znanstvena veja. Planiranje prehranjevanja je tako postalo sestavni del kulture športnega treniranja, povsem enakovreden vadbi sami. Tu pa se poraja vprašanje, kako se to izvaja v praksi. Prepogosto se pozablja, da so športniki ter športnice tudi ljudje. Ti imajo, kot vsi ostali smrtniki, svoje želje (čustva) in navade (vzorci razmišljanja). Drži, da v samem procesu treniranja športniki obremenjuje svoja telesa na dnevni bazi nekajkrat močneje, kot to počnemo navadni smrtniki. Športna prehrana pa se prepogosto začne in konča z jemanjem dodatkov. To je popolnoma sprejemljivo, treba pa si je zastaviti vprašanje, kako dobro športniki resnično poznajo osnove prehranjevanja.
PREHRANA KOT PREVENTIVA
V realnosti se velika večina športnikov prehranjuje po načelih, ki so se jih naučili doma. Navada je železna srajca, in kot smo že prej omenili, imajo športniki tudi svoja čustva in vzorce razmišljanja, ki jih primarno razvijejo nekje do 7 leta starosti. Pogosto tem ustaljenim prehranjevalnim vzorcem le dodajo t. i. »športno prehrano«, ne da bi dejansko spremenili celoten način prehranjevanja.
Kot večina ljudi v razvitem svetu, tudi športniki (z redkimi izjemami) pojejo preveč industrijsko predelane hrane, ki zajema cel kup izdelkov iz bele moke, živil z veliko sladkorja in živil živalskega izvora. Pospeševanje svojega regenerativnega procesa pa iščejo v športni prehrani. Del celovite rešitve je v oblikovanju prehranjevalnega režima, osnovanega na bazični prehrani, ki temelji na živilih rastlinskega izvora.
TRAJNOSTNI REZULTATI
Sprememba prehranjevalnega režima zahteva samoiniciativnost in čas. Vsaj mesec dni bo trajalo, preden bomo spremenili stare vzorce obnašanja, pri tem pa ne smemo pozabiti na izobraževanje in prilagoditev okolja, kjer treniramo.
Prednost uravnoteženega prehranjevanja, ki je primarno bazično, je predvsem manjše obremenjevanja telesa v samem procesu razgradnje. Dolgoročno to pomeni lažjo regeneracijo, boljšo koncentracijo in manj poškodb. Ali krajše, dolgoročno zdravje tudi po končani karieri.
PREHRANA JE DEL MOZAIKA
Prehrana ni vse, je pa bistven košček mozaika. S svojim načinom prehranjevanja namreč ne vplivamo le na fizično telo, temveč tudi na naša čustva in sisteme razmišljanja. Poleg tega imajo naši režimi prehranjevanja širši družbeno-ekonomski vpliv, ki se ga v vsakdanjem vrvežu življenja pozablja. Odgovornost za svoje odločitve pa mora sprejeti vsak človek zase.
Dober tek.
Avtor: Nejc Bolja, Postani & ostani fit
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej