V zadnjem letu kar 49 novih okužb z virusom HIV
V ponedeljek, 28. novembra, je Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije izdal statistične podatke o številu na novo okuženih s HIV in aidsom v letu 2011. Podatki opisujejo stanje do 23. novembra letošnjega leta, iz njih pa najbolj izstopa dejstvo, da število okuženih s HIV v Sloveniji narašča. V istem obdobju je bilo v lanskem letu Inštitutu za varovanje zdravja Republike Slovenije prijavljenih 30 primerov novih diagnoz okužbe s HIV, do konca leta jih je bilo prijavljenih 35, medtem ko je bilo v letošnjem letu prijavljenih že kar 49 novih primerov diagnoz.
Vzpodbudno: Slovenija je pod evropskim povprečjem
Od leta 2001 do 23. novembra letos je bilo v Sloveniji prepoznanih 364 primerov novih diagnoz okužbe s HIV. To pomeni, da je z virusom HIV še zmeraj okužena manj kot ena oseba na 1.000 prebivalcev, čeprav je letna incidenca novih diagnoz okužbe s HIV do 23. novembra letos najvišja v novem tisočletju v Sloveniji. Natančneje znaša ta točno 23,9/1.000.000 prebivalcev, od tega 42,4/1.000.000 moških (43 moških) in 5,8/1.000.000 žensk (6 žensk). Sicer pa je bila letna incidenca novih diagnoz okužbe s HIV najnižja leta 2003, ko je znašala 7,0/1.000.000 prebivalcev. V obeh skrajnih primerih pa gre za relativno nizko incidenco prijav v primerjavi z večino držav Evropske unije.
Najbolj ogroženi moški, ki imajo spolne odnose z moškimi
Največ primerov novih diagnoz okužbe s HIV je bilo med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Takšnih je bilo kar 33 (32,5/1.000.000 moških) od 43 primerov. Dva moška sta se predvidoma okužila s heteroseksualnimi spolnimi odnosi, medtem ko Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije sedem primerov ni uspel uvrstiti v nobeno od znanih skupin z višjim tveganjem.
Pri ženskah ni nobene takšne, ki bi se okužila zaradi spolnih odnosov z drugo žensko, je pa predvidoma pet takšnih, ki so se okužile s heteroseksualnimi spolnimi odnosi. V letu 2011 je bil poleg tega prijavljen tudi en primer okužbe otroka, ki se je rodil materi okuženi s HIV, pri čemer gre za prvi primer okužbe prenesene z matere na otroka po letu 2004. Med injicirajočimi uživalci drog ni bilo zabeležene nobene okužbe.
Nezaščiten spolni odnos ter prepozno odkritje okužbe sta usodna
Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenije opozarja, da je promocija odgovorne in varne spolnosti, vključno s promocijo uporabe kondoma, še posebej pomembna med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi. Ker pa se v Sloveniji v primerjavi s številnimi drugimi evropskimi državami relativno malo testiramo na okužbo s HIV, bi bilo treba spremeniti tudi to dejstvo. Sicer je število testiranj v letu 2010 v primerjavi z letom 2008 poraslo za 20 odstotkov, vendar še zmeraj znaša komaj 1,8 testa na 100 prebivalcev. S poznim odkritjem okužbe s HIV namreč zamudimo priložnost za pravočasno in praviloma uspešnejše zdravljenje, s čimer je tveganje za zgodnejši razvoj aidsa in smrt zaradi aidsa višje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej