Kaj je elektromagnetni smog?
Gre za pojav sodobnega sveta, za katerega sta odgovorni tehnologija in industrija, pogosto pa se o njem piše tudi kot o elektromagnetnem onesnaževanju. Elektromagnetni smog oziroma sevanje med drugim povzročajo naprave, s katerimi smo vsaj v zadnjem desetletju ves čas v kontaktu: mobilni telefoni in računalniki.
Njihovemu sevanju so še posebej izpostavljeni posamezniki, ki računalnik uporabljajo kot delavni pripomoček in pred njim preživijo veliko ur, ter tisti, ki kar naprej telefonirajo.
Kaj povzroča elektromagnetni smog?
Čeprav se največ piše o raziskavah najhujših posledic elektromagnetnega smoga, to so rakava obolenja, pa se manj omenjajo še bolj pogosti, a nič manj nevarni, ali vsaj zelo moteči, stranski učinki.
Elektromagnetno sevanje je namreč lahko krivo za posameznikovo nepojasnjeno kronično utrujenost, pogoste glavobole in migrene, splošno slabo počutje, vrtoglavico in celo depresijo. Sodeč po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije, elektromagnetni smog hujše vpliva na tri izmed stotih ljudi, ter je ena najhitreje razvijajočih se posledic ekološkega onesnaževanja.
Kako sploh deluje elektromagnetni smog?
Žarki, ki jih oddajajo elektronske naprave, npr. računalniki, dlančniki, telefoni ipd., na nek način zmotijo, oziroma razdražijo, človekovo energetsko polje, s tem pa negativno vplivajo na delovanje imunskega sistema in biološke procese v telesu.
Krivci pa niso le elektronski pripomočki, ampak tudi električne napeljave, saj Svetovna zdravstvena organizacija razkriva, da so otroci, ki živijo v bližini teh žic, bolj dovzetni za rakava obolenja. Kar 30 odstotkov raka pri otrocih naj bi namreč povzročale prav električne napeljave. Presenetljivo pa je tudi, da enako, elektromagnetno sevanje, oddajajo tudi televizorji, štedilniki, ter celo sobne luči.
Kako lahko zmanjšaš vpliv elektromagnetnega smoga?
Dandanes je skorajda nemogoče, da bi se povsem izognil izpostavljenosti škodljivemu sevanju, vendar pa vseeno lahko narediš kar nekaj stvari, ki ti bodo pomagale preprečiti negativne posledice. Povečaj vnos vitaminov B, C in E ter antioksidantov (najdeš jih v jabolkih, rozinah, fižolu, čebuli, česnu itd.), s čimer boš okrepil imunski sistem.
Med delom za računalnikom si vsako uro vzemi vsaj deset minut premora, med daljšim odmorom pa se odpravi ven iz sobe, kjer je precej sevanja, na sprehod v naravo. Med telefoniranjem uporabljaj brezžično slušalko in na sploh skušaj minimalizirati čas, ki ga preživiš pred računalnikom in za telefonom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej