Na današnji dan, 4. februarja, svet obeležuje dan boja proti raku, ki danes v različnih oblikah spada med najbolj nevarne in najbolj pogoste bolezni. V Evropi zboli za rakom vsakoletno 3,2 milijona prebivalcev, kar uvršča raka na drugo mesto najpogostejših vzrokov smrti v Evropi, takoj za boleznimi srca in ožilja. Najpogostejše diagnosticirane oblike raka pri moških so rak pljuč, rak prostate in črevesni rak.
Ukrepi za bolj zdrav način življenja
S preventivnimi ukrepi sicer ne moremo vsakega raka popolnoma preprečiti, vendar lahko pa zmanjšamo obolevnost in posledično umrljivost za rakom. V ta namen so različni evropski strokovnjaki v okviru programa »Evropa proti raku« identificirali dejavnike iz življenjskega in delovnega okolja, ki so povezani z nastankom raka, ter na tej podlagi določili preventivne ukrepe. Tako je leta 1986 nastal prvi »Evropski kodeks proti raku«, ki je bil od takrat obnovljen že dvakrat (1995 in 2003) in šteje vsega enajst na znanstvenih dognanjih temelječih priporočil za zdravo življenje proti nastanku raka in izboljšanje splošnega počutja.
Evropski kodeks proti raku (tretja verzija)
1. Ne kadite! Kadilci, čim prej opustite kajenje in ne kadite v navzočnosti drugih.
2. Vzdržujte primerno telesno težo in pazite, da ne boste pretežki.
3. Povečajte telesno dejavnost in bodite aktivni vsak dan.
4. Povečajte dnevno porabo vseh vrst zelenjave in sadja in omejite količino živil z maščobami živalskega izvora.
5. Omejite pitje alkoholnih pijač – vina, piva in žganih pijač. Na dan lahko popijete dva kozarca, če ste moški, in enega, če ste ženska.
6. Izogibajte se čezmernemu sončenju in pazite, da vas, predvsem pa otrok, ne opeče sonce.
7. Natančno spoštujte predpise, ki so namenjeni preprečevanju izpostavljenosti znanim karcinogenom. Upoštevajte vsa zdravstvena in varnostna navodila pri snoveh, ki bi lahko povzročale raka.
Z izbranimi javno-zdravstvenimi ukrepi je mogoče nekatere rake preprečiti ali odkriti, še preden so klinično prepoznavni, in tako povečati možnost ozdravitve:
8. Ženske, po 25. letu redno hodite na odvzem brisa materničnega vratu. Udeležujte se presejalnega programa za raka materničnega vratu, ki naj bo organiziran v skladu z evropskimi smernicami za zagotavljanje kakovosti.
9. Ženske, po 50. letu redno hodite na mamografski pregled. Udeležujte se presejalnega programa, ki naj bo organiziran v skladu z evropskimi smernicami za zagotavljanje kakovosti.
10. Moški in ženske, po 50. letu redno hodite na preventivni pregled za odkrivanje raka debelega črevesa in danke. Udeležujte se presejalnega programa, ki naj bo organiziran tako, da zagotavlja kar največjo kakovost.
11. Cepite se proti hepatitisu B (cepljenje zmanjšuje tudi ogroženost z jetrnim rakom).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej