Pogosto razmišljamo o hujšanju, manj mastni hrani in manjšem vnosu sladkorja. Pri razmisleku o zdravi hrani pa se le malokdo zaveda zdravilnih lastnosti začimb, ki so nam dostopne v trgovinah z živili.
Bazilika – zdravilna mediteranka
Uporablja se cela rastlina, sveža ali posušena. Ta vsestranska začimbnica je primerna za omake, aromatiziranje olja in kisa, pripravo čaja itd. Najbolj je značilna za italijansko in tajsko kuhinjo. Baziliko se v medicini uporablja kot sedativ, po prekrokani noči te lahko pozdravi čaj, saj lajša glavobol. Veseli je boste kadilci, saj hlapljiva olja blažijo kašelj. Zelo dobro vpliva tudi na prebavo, saj je dobro zdravilo tako za drisko, kot tudi zaprtje. Njeni blagodejni učinki zdravijo simptome pri odpovedi ledvic. Če boš silvestroval na prostem, te bo razveselila novica, da bazilikin čaj lajša težave s prehladom, gripo in mehurjem, saj deluje antiseptično.
Poper – kralj začimb
Majhne plodove te ovijalke človeštvo v kuhinji uporablja že tisočletja. Aromatična olja in druge sestavine povečujejo gibljivost mišic prebavnega trakta in stimulirajo izločanje prebavnih encimov; poper je torej idealen dodatek vsem močnim in mastnim jedem. Poleg tega raziskave kažejo, da lahko pripomore k boljši absorbciji hranljivih snovi, vitaminov in mineralov v hrani. Vsebuje tudi visoke vrednosti mikroelementov, ki nam jih po dolgotrajnem ‘žuranju’ lahko primanjkuje, in kar je še pomembneje, vsebuje veliko antioksidantov, ki vežejo zaradi neprespane noči sproščene proste radikale.
Origano – antibiotik na pici
Že stoletja se ta začimbnica uporablja za konzerviranje hrane, saj deluje proti plesnim in glivam; za zelo uspešno se je izkazala pri zdravljenju raznih glivičnih obolenj, kot je npr. kandida. S svojimi zdravilnimi snovmi lahko telesu pomaga pri uničevanju bakterij; nekateri znanstveniki le-te postavljajo ob bok celo streptomicinu in penicilinu. Zelo dobro se poda k različnim vrstam hrane, pomaga tudi pri prebavi, saj pospešuje izločanje sline. Znana je kot blag stimulans in dober antioksidant. Če te je torej ujel prehlad in se počutiš rahlo utrujeno, poskusi čaj iz origana – okus je sicer malo nenavaden (bolj smo ga navajeni na krožniku), ampak zaradi tega nič slabši.
Lovorjev list – venec slave
V srednjem veku so verjeli, da imajo listi lovorja magične lastnosti. Zaradi svojega vonja (v zraku hlapljivih olj) odganja mrčes. Zdravilne učinkovine te grmovnice lahko zdravijo visok krvni sladkor, kar lahko v prazničnem času izobilja pride prav. Če nas iz tega ali onega razloga boli glava, nas lahko lovorjev čaj reši tudi te nadloge, že dolgo ga uporabljajo za zdravljenje migrenskih glavobolov. Kot ostale začimbe je tudi lovor dobro zdravilo za bakterijske infekcije, poleg tega blaži čir na želodcu in je antioksidant. Lovorjevo olje je poleg tega glavna sestavina mazil, ki se v medicini nanašajo na udarnine in zvine.
Kajenski poper – izboljšuje prebavo in pomaga pri hujšanju
Kajenski poper ni v sorodu s črnim poprom, v resnici je vrsta paprike. Zelo ugodno vpliva na krvožilje in s tem pospešuje telesni metabolizem, prekrvavitev in uravnava krvni tlak; prav slednje je še kako pomembno pri prekomernem vnosu maščob in drugih hranljivih snovi. V krvi raztaplja holesterol in trigliceride in je zaradi tega dobrodošla alternativa kemičnim spojinam, ki jih najdemo v farmacevtskih pripravkih. Kljub svojemu pekočemu okusu je odličen za obnovo tkiva želodca in prebavnega trakta, ter pospešuje delovanje peristaltičnih mišic. Učinkovine lajšajo bolečine sklepov pri artritisu in glavobolu. Poleg naštetega tudi ogreje telo, kar lahko pride prav, če bi si rad na silvestrovo ogledal ognjemet.
Peteršilj – vitamini, minerali, bolj svež dah
Ko se prebudimo v novo leto, si včasih želimo, da bi prejšnji večer odšli malo prej spat. Prva stvar je seveda ustna higiena in svež peteršilj je odlično sredstvo proti slabemu zadahu. Po umivanju zob lahko prežvečiš nekaj listov in tvoji bližnji ti bodo hvaležni. Obenem boš pridobil veliko prepotrebnih vitaminov in mineralov, kar bo pomagalo, da se osvežiš. Čaj iz listov in korenine so že v preteklosti uporabljali za boj proti ledvičnim kamnom in infekcijam mehurja. Če po dolgi noči pred ogledalom ne najdeš svojih oči, je čaj iz svežega peteršilja dobra ideja, saj iz telesa odvaja vodo; z nesladkanim čajem lahko prepojiš krpo in jo položiš na utrujene oči svoje drage; obrestovalo se ti bo!
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej