Kaj je bolezen brezdelja?
Bolezen brezdelja ali Leisure Sickness Syndrome, kakor se imenuje v angleščini, je pojav, ki ga psihologi opažajo pri vedno večjem številu zaposlenih. Bolezen brezdelja je pojav bolezenskih znakov v času dopusta, ko nas ne preganjajo službene obveznosti in imamo dovolj časa za počitek. Takrat se pojavijo boleče grlo, glavoboli, bolečine v mišicah in sklepih, prehlad, vročina, nespečnost, močna utrujenost …
Koga najpogosteje prizadene bolezen brezdelja?
Za bolezen brezdelja naj bi bili še posebej dovzetni ambiciozni in motivirani delavci, ki si med svojim delovnim časom privoščijo premalo premorov, ki delajo tudi med prostim časom in se tudi doma ne znajo »odklopiti« od službe. Bolezen brezdelja, ki sta jo prvič omenila dva nizozemska psihologa z Univerze Tilburg leta 2001, naj bi bila po mnenju strokovnjakov tipičen odraz hitrega tempa življenja, saj lahko danes delamo praktično vedno in povsod. Na malici v restavraciji lahko preko prenosnega računalnika odgovarjamo na tekočo elektronsko pošto, v avtomobilu na poti domov pa se lahko preko mobilnega telefona dogovarjamo že za prve termine naslednjega delovnega dne.
Kateri so vzroki za bolezen brezdelja?
Vzroki za nastanek omenjene bolezni naj bi bili psihosomatski. Ljudje, ki so pod stalnim delovnim stresom, imajo posledično povišano raven adrenalina. Zaradi adrenalina dela njihov imunski sistema neprestano s polno paro. Ko se stres zaradi dela zmanjša, npr. kadar smo na dopustu, pa tudi imunski sistem izkoristi ta čas, da si odpočije. Takrat odpornost oziroma naravna zaščita telesa pade in človek postane dovzetnejši za različne okužbe in bolezni.
Povezava med boleznijo brezdelja in sindromom izgorevanja
Bolezen brezdelja pa ni nevarna zgolj zaradi morebitnega načetega imunskega sistema, glavobolov in utrujenosti, ki lahko uničijo naš dopust. Bolezen brezdelja je po mnenju strokovnjakov hkrati tudi simptom za deloholika. Ljudje, ki se znajo definirati le preko dosežkov, sčasoma postanejo odvisni. Nedoseganje določenih uspehov za njih pomeni osebnostni propad, kateremu se želijo izogniti tako, da ves čas delajo s polno paro. Takšni ljudje, ki prostega časa ne znajo izkoristiti, da bi si odpočili, pa so najboljši kandidati, da zbolijo za sindromom izgorevanja.
Kako preprečiti bolezen brezdelja?
Da bi preprečili bolezen brezdelja, moramo korenito spremeniti svoj vsakdan. Poleg zdrave prehrane, ki je še kako pomembna na vseh življenjskih področjih, moramo poskrbeti za zadostne premore med delom. Poleg tega si moramo vzeti vsaj dvajset minut dnevno za sprostitev. To si lahko zagotovimo ali s kratkim spancem, meditacijo, jogo ali preživljanjem nekaj romantičnih trenutkov s partnerico.
Dober protistresni učinek pa dosežemo tudi s športom. V ta namen se moramo vsaj enkrat na dan nekoliko globlje zadihati na sprehodu, hoji po stopnicah ali vožnjo s kolesom in se poleg tega še dvakrat na teden za najmanj trideset minut intenzivneje ukvarjati s športom, s katerim pridobivamo na telesni kondiciji.
In kako na dopust?
Ker naše telo potrebuje od dvanajst do trinajst dni, da razgradi vse stresne hormone v telesu, medtem ko sonce in šport pozitivno vplivata na razgradnjo, se moramo na dopust odpraviti za najmanj dva tedna. Na dopustu moramo namreč tako miselno kot tudi telesno popolnoma odklopiti od službe, saj bomo v nasprotnem primeru prinesli stres nazaj v službo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej