Znanstveniki in farmacevti so pri razvijanju zdravil vedno bližje temu, da bomo z njimi lahko vplivali na delovanje možganov: na spomin, zaznave in čustva. Čeprav nekatere zamisli o tem, kako bi določne zdravila lahko pomagalo pri zdravljenju bolezni, za katere zaenkrat velja, da so neozdravljive, pa ne moremo mimo zadržkov, vezanih na možnost pranja možganov.
Zdravilo, ki bi vplivalo na dolgoročni spomin
Substance za krepitev spomina in za pranje možganov že poznamo, znanstveniki pa so vedno uspešnejši tudi pri razvijanju zdravila, ki bi lahko v zavest priklicalo že povsem pozabljene spomine. Poskusi na podganah z zdravilom, ki vsebuje encim PKMzeta, ki vpliva na dolgoročni spomin, so se namreč izkazali za zelo uspešne. Povečanje ravni omenjenega encima v organizmu povzroča boljše spominjanje, kar bi bilo zelo koristno za zdravljenje kroničnega pozabljanja, ki pride s starostjo.
Zdravilo, ki bi lahko ozdravilo Alzheimerjevo bolezen?
Znanstveniki na miših preizkušajo zdravilo, ki bi bojda lahko pozdravilo Alzheimerjevo bolezen. Gre za zdravilo, ki ima za svojo osnovo rapamycin, snov ki jo proizvajajo bakterije na Velikonočnih otokih. Rapamycin se sicer že uporablja kot imunosupresiv, preizkušajo pa ga tudi kot možno zdravilo, ki bi podaljševalo življenje, v povezavi z Alzheimerjevo boleznijo pa zato, ker znižuje raven toksičnih spojin, ki naj bi bile glavni krivec za izgubo spomina pri Alzheimerjevi bolezni.
Zdravilo , ki bi nam vsem podarilo sposobnost fotografskega spomina
Fotografski spomin je prirojena danost, ki se je ne da naučiti, se pa jo da spodbuditi s pomočjo zdravil, ki vplivajo na vizualni spomin. Do ugotovitve so znanstveniki zopet prišli s preučevanjem miši, natančneje so na njih preiskovali del vizualnega korteksa, o katerem vemo bolj malo. Pri tem so odkrili protein RGS-14, ki močno vpliva na vizualni spomin: ob povišana ravni tega proteina v organizmu, so si miši videno namesto za eno uro zapomnile tudi do dveh mesecev.
Zdravila za ‘pranje možganov’
Pri razvijanju zdravil, ki bi lahko vplivala na zaznavanje, občutenje in posledično obnašanje, je strah pred tem, da bi jih ljudje zlorabljali, največji. To velja tudi za oksitocin, kemijsko spojino, ki jača zadovoljstvo, občutja ljubezni in zaupanje v ljudi. Znanstveniki sicer menijo, da bi zdravila z oksitocinom lahko zelo pomagala ljudem, ki imajo težave s samozavestjo in socialnimi stiki, pa opozarjajo tudi na mogoče zlorabe: ker poskusne osebe pod vplivom oksitocina niso bile sposobne kontrolirati svojega obnašanja, bi tovrstna zdravila lahko izkoriščali recimo posiljevalci.
Učinek pranja možganov ima tudi kemijska spojina XBD137, ki jo uporabljajo za ‘opogumljanje’ vojakov, preden jih pošljejo v boj. Spojina skoraj povsem zatre občutja napetosti in strahu, kar pa postavlja pod vprašaj njeno varnost.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej