Kaj je pravzaprav zgaga?
Zgaga označuje bolečino v zgornjem delu trebuha ali bolečino za prsnico, ki je posledica stika želodčne kisline s sluznico požiralnika, ki jo poškoduje. Pri zdravem človeku potuje hrana po požiralniku v želodec, kjer želodčna kislina pomaga pri prebavi hrane. Za pravilen prehod prebavljene hrane iz želodca v trebuh med drugim skrbi tudi zaklopka na spodnjem delu požiralnika, ki prav tako želodčni kislini onemogoča, da bi stekla v požiralnik. Po zaužitju hrane se zaklopka refleksno odpre za kratek čas, nato ponovno zapre.
Pri ljudeh, ki jih muči zgaga, pa zaklopka pri hranjenju ostane dalj časa odprta in s tem omogoči, da želodčna kislina preide v požiralnik, kjer povzroča prej omenjene bolečine.
Kaj je gastroezofagealna refluksna bolezen?
Ponavadi zgaga ni edina prebavna težava, s katero se srečujejo ljudje. Kadar se zgaga pojavlja skupaj z regurgitacijo – vračanje grenke ali kisle želodčne vsebine v žrelo – govorimo o refluksni bolezni požiralnika, strokovno gastroezofagealni refluksni bolezni, ali na kratko GERB. Ta po najnovejših podatkih prizadene 40 odstotkov odraslih.
Kdaj zgaga postane nevaren problem?
Ker so lahko težave, ki jih povzroča zgaga, zelo podobne simptomom bolezni srca, moramo biti pozorni še na druge simptome, ki potrjujejo GERB. Če torej pogosto (ponavadi po obroku) občutite neprijetno bolečino za prsnico, imate občutek, da se vam želodčna kislina vrača v grlo, menite, da težko prebavljate recimo orehe, lešnike, čokolado, kavo, gazirane in alkoholne pijače, potem imate po vsej verjetnosti težave z GERB.
V kolikor pa se vam je v zadnjem času brez znanega razloga zmanjšala telesna teža, imate težave pri požiranju ali se vam hrana zatika, bruhate krvavo ali temno vsebino ali odvajate črno blato, potem morate TAKOJ obiskati zdravnika. Kronična zgaga, ki traja tri dni ali več, je lahko znak za nevarno bolezen.
Kako odpravimo zgago?
Na izboljšanje stanja lahko v prvi vrsti vplivate sami s spremembo prehranjevalnih navad. Tukaj se držite dveh enostavnih pravil, ki bi naj bili del prehranjevalnih navad vsakogar: ne nažirajte se in izogibajte se hrani, ki vam škodi. Vaši obroki naj bodo številčnejši in manj obilni. Po vsakem napadu zgage pomislite, katera hrana bi lahko bila zanj odgovorna, in jo v bodoče izključite iz vašega jedilnika. Na splošno velja, da se morate izogibate hrane, ki spodbuja izločanje želodčne kisline, odpovejte se alkoholu in cigaretam ter skrbite za ustrezno telesno težo. Pri delu se izogibajte sklonjenemu položaju ter preveč oprijetim oblačilom, medtem ko vam bo ponoči pomagal spanec na hrbtu in z visokim vzglavjem.
V kolikor vas bo zgaga pestila še naprej oziroma se vaše težave kljub spremenjenemu načinu življenja ne bodo zmanjšale, priporočamo obisk pri zdravniku. Ta bo potrdil diagnozo ter predlagal nadaljevanje pričetega samozdravljenja ali pa vas bo napotil na ustrezne preiskave, s katerimi bo ugotovil stanje na sluznici požiralnika.
Če pri sebi opazite katerega od naštetih simptomov, je najbolje, da se odpravite k zdravniku. Tudi če zgaga ni posledica hujše bolezni, pomeni, da vaše prehranjevalne navade niso najboljše, zdravnik pa vam bo svetoval, kako te izboljšati.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej